Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£67.36
£56.13
Corporate Traveller 15.6" Laptop Backpack
- State-of-the-art SafePort® x D3O® drop and side protection
- Expandable storage capacity from 27L to 30L
- Advanced ergonomic shoulder straps make for a comfortable carry
- Zip-down workstation plus two, front quick-access pockets organises your gear
- Air mesh back panel and shoulder straps with a contoured design makes it comfortable to carry
- Durable, water- and wear-resistant
- Two convenient water bottle pockets
- A removable accessory pouch provides easy access to supplies
- Lockable zipper pulls to secure your gear
More Information
| SKU | CUCT02BEU |
|---|---|
| EAN | 5024442900600 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
Smart and Hard Wearing. Corporate Traveller laptop bags offer outstanding laptop protection with patented SafePORT™ Protection systems. Built to withstand the wear and tear of everyday business travel with military grade nylon exterior. Excellent organisation with multiple pockets and storage options. Your carrying comfort is assured with moulded grab handle and flexible shoulder straps for shock absorption and evenly distribute weight across your shoulders.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Country of origin | CHN |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Height | 500 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 345 x 215 x 515 mm |
| Depth | 350 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.54 kg |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 480 mm |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 510 mm |
| Master (outer) case length | 1000 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.61 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 345 x 215 x 515 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Wenger/SwissGear 612570 backpack Casual backpack B...
Shop NowUrban Factory HEAVEE GREEN TRAVEL BACKPACK 15.6" E...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowWenger/SwissGear XE Professional backpack Casual b...
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowDICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black ...
Shop NowDICOTA D32119-RPET backpack Casual backpack Black,...
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowStanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowDICOTA D32175-RPET backpack Roll top backpack Blac...
Shop NowTargus Cypress backpack Grey
Shop NowTargus CityGear backpack Casual backpack Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£67.36
£56.13
|
Bestseller
Targus Cypress backpack Grey
£55.62
£46.35
|
Hot Product
Targus CityGear backpack Casual backpa...
£65.71
£54.76
|
Wenger/SwissGear 612570 backpack Casua...
£82.15
£68.46
|
Urban Factory HEAVEE GREEN TRAVEL BACK...
£56.34
£46.95
|
Recommended
Urban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 1...
£63.40
£52.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CUCT02BEU
|
TBB58602GL
|
TCG662GL
|
612570
|
HTE15UF
|
HTE17UF
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Urban Factory
|
Urban Factory
|