DICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black Polyester, Recycled polyethylene terephthalate (rPET)
£62.81
£52.34
Backpack COMPANION 13-16"
- Two compartments for notebook and documents
- Front pocket with workstation and RFID pocket with zipper closure
- Elastic mesh pocket with zip for equipment
- Chest strap and optional waist belt
- Hidden pocket doubles as trolley belt
- Right side pocket, ideal for a water bottle or small items
- Ergonomic back padding and padded shoulder straps
- Metal logo on the front for customization options (on request)
- Rain cover with reflective DICOTA logo in silver-grey
- Made fairly and sustainably from 11 recycled PET bottles
More Information
| SKU | D32116-RPET |
|---|---|
| EAN | 7640239422148 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The COMPANION backpack combines maximum functionality with style. With well thought-out features such as a chest strap, an integrated rain cover and a security pocket that doubles as a trolley attachment, your most important items are well protected and always ready to hand - no matter where the day takes you. Made from high-quality materials, ergonomically optimised and at an attractive price, the COMPANION impresses with its classic design and outstanding performance. Whether you're travelling to work, exploring new places or enjoying leisure activities, this backpack will be your reliable companion.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Linear mass density | 600 D |
| Notebook compartment | Yes |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester, Recycled polyethylene terephthalate (rPET) |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 290 mm |
| Weight | 760 g |
| Height | 170 mm |
| Depth | 440 mm |
| Volume | 17 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Polyester, Recycled polyethylene terephthalate (rPET) |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2216 backpack Travel backpack Bl...
Shop NowWenger/SwissGear XE Professional backpack Casual b...
Shop NowDICOTA D32175-RPET backpack Roll top backpack Blac...
Shop NowStanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowDICOTA D32119-RPET backpack Casual backpack Black,...
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowWenger/SwissGear XE Ryde backpack Casual backpack ...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowUrban Factory HEAVEE GREEN TRAVEL BACKPACK 15.6" E...
Shop NowWenger/SwissGear 612570 backpack Casual backpack B...
Shop NowTargus TBB618GL backpack Rucksack Black
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowTargus CUCT02BEU backpack Black Nylon
Shop NowTargus CityGear backpack Casual backpack Black
Shop NowTargus Cypress backpack Grey
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D32116-RPET backpack Casual bac...
£62.81
£52.34
|
Popular
Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£67.36
£56.13
|
Bestseller
Targus Cypress backpack Grey
£55.62
£46.35
|
Hot Product
Targus CityGear backpack Casual backpa...
£72.94
£60.78
|
New
Targus TBB618GL backpack Rucksack Black
£51.06
£42.55
|
Wenger/SwissGear 612570 backpack Casua...
£82.15
£68.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32116-RPET
|
CUCT02BEU
|
TBB58602GL
|
TCG662GL
|
TBB618GL
|
612570
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|