DICOTA D32125 backpack Casual backpack Camouflage Fabric
£41.62
£34.68
Backpack COMMUTER 13-16"
- Full reflective material for enhanced safety
- Spacious main compartment for a notebook, documents, or personal items
- Front pocket with workstation
- Zippers with loop for easy access
- Right side pocket perfect for a water bottle or small items
- Comfortable back padding
- Padded shoulder straps
More Information
| SKU | D32125 |
|---|---|
| EAN | 7640239422230 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The COMMUTER Reflective backpack increases your safety and visibility. Its fully reflective material ensures that you are always clearly visible in the dark and in bad weather - it literally glows in the dark as soon as a light source, e.g. a car headlight is directing at it. This backpack combines all the proven features of the COMMUTER series - generous storage space, essential functions and timeless design - and adds the decisive advantage of increased visibility. No matter where and how you move - with the COMMUTER Reflective you are not only well equipped, but also always clearly visible.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Water repellent | Yes |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Fabric |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product main colour | Camouflage |
| Weight & dimensions | |
| Width | 290 mm |
| Weight | 620 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 440 mm |
| Volume | 16 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Fabric |
| Technical details | |
| Product main colour | Camouflage |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Wenger/SwissGear Fuse backpack Black Neoprene
Shop NowWenger/SwissGear Sidebar 16'' backpack Casual back...
Shop NowTargus TBB618GL backpack Rucksack Black
Shop NowWenger/SwissGear 611905 backpack Casual backpack B...
Shop NowUrban Factory HEAVEE GREEN TRAVEL BACKPACK 15.6" E...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowDICOTA D32126 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowTargus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowStanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowPORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual bac...
Shop NowTargus Cypress backpack Grey
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D32125 backpack Casual backpack...
£41.62
£34.68
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£38.00
£31.67
|
Popular
Targus TEB01 backpack Black Nylon
£49.06
£40.88
|
Wenger/SwissGear Fuse backpack Black N...
£40.09
£33.41
|
New
Wenger/SwissGear Sidebar 16''...
£47.51
£39.59
|
Hot Product
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£47.26
£39.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32125
|
160510
|
TEB01
|
600630
|
601468
|
TCG655GL
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Port Designs
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Targus
|