DeepCool PF500 power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black
£42.90
£35.75
500 W, ATX12V V2.4, 230V EU White, ≥85% Under Typical Load(50% Loading), 100000 Hours, 100-500ms
More Information
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 500 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| SKU | R-PF500D-HA0B-UK |
| EAN | 6933412711261 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Description
The DeepCool PF Series Power Supply Unit offers safe and stable power performance with reliable 80 PLUS Standard efficiency and affordable pricing.
TO HIGHER STANDARDS
Certified for 80 PLUS 230V EU Standard efficiency that ensures 85% efficiency under typical loading of 50%. Better efficiency translates into lower energy waste and lower temperatures for more cost savings.
SILENT HYDRAULIC BEARING FAN
Optimally balanced for low-noise performance, the 120mm fluid bearing fan improves overall life expectancy and reduces friction and vibration.
FLAT BLACK CABLES
Stealthy and flexible, the fixed flat black cables are easy to maneuver for cable management while also taking up less space in your system.
RELIABLE PROTECTION
Shield against potential risk and damage with overpower, over voltage, and short circuit power protection.
TO HIGHER STANDARDS
Certified for 80 PLUS 230V EU Standard efficiency that ensures 85% efficiency under typical loading of 50%. Better efficiency translates into lower energy waste and lower temperatures for more cost savings.
SILENT HYDRAULIC BEARING FAN
Optimally balanced for low-noise performance, the 120mm fluid bearing fan improves overall life expectancy and reduces friction and vibration.
FLAT BLACK CABLES
Stealthy and flexible, the fixed flat black cables are easy to maneuver for cable management while also taking up less space in your system.
RELIABLE PROTECTION
Shield against potential risk and damage with overpower, over voltage, and short circuit power protection.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS White |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input current | 4 A |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 480 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 15 A |
| Max output current (+12V) | 40 A |
| Max output current (+5V) | 15 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 450 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 150 mm |
| PCI Express power cable length | 51 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS White |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.4 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | Sleeve |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS White |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W ...
Shop NowMSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowVIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowVIDA 850W Heracles Black ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowHPE 865408-B21 power supply unit 500 W
Shop NowGIGABYTE P550SS power supply unit 550 W 20+4 pin A...
Shop NowDeepCool PF700 power supply unit 700 W 20+4 pin AT...
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowDeepCool PF400 power supply unit 400 W 20+4 pin AT...
Shop NowLC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 ...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 650W power supply unit 2...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 450W power supply unit 2...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowPLANET PWR-120-48 power supply unit 120 W Blue, Gr...
Shop NowPLANET PWR-40-24 power supply unit 40 W Blue, Whit...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 650 W 20+4 pin ATX...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowDELL 450-ALEE power supply unit 1400 W 2U
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
DeepCool PF500 power supply unit 500 W...
£42.90
£35.75
|
Popular
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply...
£49.97
£41.64
|
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit...
£59.29
£49.41
|
Recommended
PLANET PWR-40-24 power supply unit 40...
£34.98
£29.15
|
Hot Product
PLANET PWR-120-48 power supply unit 12...
£52.14
£43.45
|
New
Digitus Industrial Power Supply 48V DC...
£62.59
£52.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-PF500D-HA0B-UK
|
LC600H-12 V2.31
|
LC6550 V2.3
|
PWR-40-24
|
PWR-120-48
|
DN-PWR12048
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
LC-Power
|
LC-Power
|
Planet
|
Planet
|
Digitus
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|