LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black
£59.29
£49.41
550 W, 4 x SATA, 4 x PATA, 1 x 120 mm, ATX V2.3
More Information
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 550 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| SKU | LC6550 V2.3 |
| EAN | 4260070120589 |
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Y |
Description
- 80 PLUS BRONZE 230V EU certified
- 1x PCI-Express V2.0 6+2 pin connector
- 2x +12V rails
- 120mm fan
- Incl. Active PFC (power factor correction for an efficient use of the spent energy) and all relevant safety circuitry
- 1x PCI-Express V2.0 6+2 pin connector
- 2x +12V rails
- 120mm fan
- Incl. Active PFC (power factor correction for an efficient use of the spent energy) and all relevant safety circuitry
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power | |
| Total power | 550 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input current | 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 145 W |
| Combined power (+12V) | 450 W |
| Combined power (+5V) | 145 W |
| Combined power (-12V) | 18.5 W |
| Combined power (+5Vsb) | 18.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V1) | 21 A |
| Max output current (+12V2) | 23 A |
| Max output current (+5V) | 27 A |
| Max output current (-12V) | 0.5 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 45 cm |
| CPU power cable length | 45 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Number of PATA power connectors | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy disk drive connector | No |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W ...
Shop NowMSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowVIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowLC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 2...
Shop NowGIGABYTE P550SS power supply unit 550 W 20+4 pin A...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit...
Shop NowVIDA 850W Heracles Black ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowSeasonic CORE BC-750 ATX 3.1 power supply unit 750...
Shop NowSeasonic CORE BC-650 power supply unit 650 W 20+4 ...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowCooler Master MWE Gold 750 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop NowPLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Gr...
Shop NowDeepCool PF700 power supply unit 700 W 20+4 pin AT...
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 650W power supply unit 2...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowPLANET PWR-120-48 power supply unit 120 W Blue, Gr...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit...
£59.29
£49.41
|
Popular
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply...
£49.97
£41.64
|
Recommended
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£78.54
£65.45
|
Hot Product
PLANET PWR-120-48 power supply unit 12...
£52.14
£43.45
|
New
Antec VP700P Plus GB power supply unit...
£68.51
£57.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC6550 V2.3
|
LC600H-12 V2.31
|
GPS-500A8
|
PWR-240-48
|
PWR-120-48
|
0-761345-11659-6
|
| Manufacturer |
LC-Power
|
LC-Power
|
Chieftec
|
Planet
|
Planet
|
Antec
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC/server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|