Trust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels USB Black
£40.91
£34.09
1920 x 1080, 1.5 m, USB, Black
More Information
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | 24734 |
| EAN | 8713439247343 |
| Manufacturer | Trust |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
1080p Full HD webcam with wide-angle lens, long-distance microphone and privacy filter
All about you
Enjoy full 1080p resolution, with a fixed-focus glass lens ensuring you’re always the centre of attention. Meanwhile, automatic white balance and light correction always shows you (and your room’s) true colours.
Looking good, feeling green
The TW-200 webcam is made with 85% recycled plastics, so you can simultaneously do your thing – and do you part in ushering in an eco-friendly future.
Long-distance relationship?
A long-distance microphone picks up voices and sounds from up to 5m away. You know, for when you need your space.
Sight unseen
Don’t leave privacy up to chance. A built-in privacy shutter ensure that no one sees anything you don’t want them to see. Like you singing to your cat.
Ready for action
Just plug in and start recording – using the included universal stand that’s suitable for both monitors and desk surfaces.
All about you
Enjoy full 1080p resolution, with a fixed-focus glass lens ensuring you’re always the centre of attention. Meanwhile, automatic white balance and light correction always shows you (and your room’s) true colours.
Looking good, feeling green
The TW-200 webcam is made with 85% recycled plastics, so you can simultaneously do your thing – and do you part in ushering in an eco-friendly future.
Long-distance relationship?
A long-distance microphone picks up voices and sounds from up to 5m away. You know, for when you need your space.
Sight unseen
Don’t leave privacy up to chance. A built-in privacy shutter ensure that no one sees anything you don’t want them to see. Like you singing to your cat.
Ready for action
Just plug in and start recording – using the included universal stand that’s suitable for both monitors and desk surfaces.
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 84° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Zoom capability | Yes |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 84° |
| Face tracking | No |
| Zoom capability | Yes |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | 26 dB |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 63 mm |
| Weight | 117 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 1.5 m |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | 26 dB |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Adesso CyberTrack H5 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowLogitech Brio 305
Shop NowLogitech 960-001617 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NoweSTUFF GLB246250 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels Bl...
Shop NoweSTUFF GLB246350 webcam 5 MP 2592 x 1944 pixels Bl...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 4K Full HD
Shop NowTERRA JP-WTFF-1080 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowV7 UHD Webcam - 90 fps - Black - USB 3.0 - 3840 x ...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowAndrea Communications W-300AF webcam 2 MP 1920 x 1...
Shop NowAdesso CyberTrack H4 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowDICOTA D31888 webcam 3840 x 2160 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam Full HD 1080p
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 100°, dual mic...
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 120°, dual mic...
Shop Nowj5create JVU430 USB 4K Ultra HD Webcam, 3840 x 216...
Shop NowKensington W2050 Pro 1080p Auto Focus Webcam
Shop NowLogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 ...
Shop NowHP 320 FHD Webcam
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowCreative Labs Creative Live! Cam Sync V3 webcam 5 ...
Shop NowSandberg USB Webcam Autofocus DualMic
Shop Nowj5create JVCU100 USB™ HD Webcam with 360° Rotat...
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro
Shop NowLogitech Brio 105 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowLogitech 960-001585 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowSandberg USB Chat Webcam 1080P HD
Shop NowLenovo ThinkVision MC50 webcam 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowSandberg USB Webcam Flex 1080P HD
Shop NowLenovo 4XC1Q44952 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowSandberg USB Webcam Pro
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowLenovo Essential FHD Gen2 webcam 1920 x 1080 pixel...
Shop NowLogitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 720 pixels USB...
Shop NowLogitech C505e
Shop NowDELL Webcam - WB3023 - 2K QHD
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLenovo Performance FHD webcam 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Trust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels...
£40.91
£34.09
|
New
Logitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 72...
£33.66
£28.05
|
Hot Product
Logitech C920 Pro HD Webcam
£57.31
£47.76
|
Bestseller
Logitech C925e Business Webcam
£46.86
£39.05
|
Recommended
Logitech C920 Pro HD Webcam
£57.23
£47.69
|
Popular
Sandberg USB Webcam Pro
£58.74
£48.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24734
|
960-000586
|
960-001055
|
960-001076
|
960-001252
|
133-95
|
| Manufacturer |
Trust
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Megapixel |
N/A
|
5MP to 8MP
|
3MP to 5MP
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
5MP to 8MP
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
N/A
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|