Urban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MADE
£61.10
£50.92
HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MADE
- Comfortable and reinforced shoulder straps with waist strap for optimal support
- Ultra-reinforced braided steel carry handle
- Side mesh pockets to store your umbrella or a bottle
- Removable fluorescent rain cover
- Durable and water-repellent exterior materials
- Secret pocket to store your most precious accessories
- Made from recycled plastic (r-PET)
More Information
| SKU | HTE17UF |
|---|---|
| EAN | 3760170883731 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
HEAVEE GREEN: 17.3" ECO TRAVEL BACKPACK.
This travel backpack has a dedicated compartment for your laptop up to 17.3'' secured by a retention strap and a dedicated compartment for your tablet up to 10.5''. You can also carry all your accessories and documents thanks to the organizer compartment. A central compartment with mesh pockets is included for storing cables and large accessories such as your headphones or external power supply. Its innovative design is adapted for the most demanding travellers needing space and comfort. This backpack is made from up to 70% recycled PET (r-PET).
This travel backpack has a dedicated compartment for your laptop up to 17.3'' secured by a retention strap and a dedicated compartment for your tablet up to 10.5''. You can also carry all your accessories and documents thanks to the organizer compartment. A central compartment with mesh pockets is included for storing cables and large accessories such as your headphones or external power supply. Its innovative design is adapted for the most demanding travellers needing space and comfort. This backpack is made from up to 70% recycled PET (r-PET).
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Travel backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Total amount of recycled materials used for making | 70% |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Water repellent | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Mesh, Polyester, Recycled plastic, Steel |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Compatible products | 17.3" |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black, Grey |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 345 mm |
| Weight | 1.07 kg |
| Height | 505 mm |
| Depth | 185 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Rain cover | Yes |
| Material | |
| Total amount of recycled materials used for making | 70% |
| Material | Mesh, Polyester, Recycled plastic, Steel |
| Made with recycled materials | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | No |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black, Grey |
| Compliance certificates | REACH |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Stanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowWenger/SwissGear XE Ryde backpack Casual backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear XE Professional backpack Casual b...
Shop NowWenger/SwissGear 612570 backpack Casual backpack B...
Shop NowPort Designs Manhattan backpack Casual backpack Bl...
Shop NowDICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black ...
Shop NowDICOTA D32125 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowDICOTA D32119-RPET backpack Casual backpack Black,...
Shop NowTargus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowTargus CityGear backpack Casual backpack Black
Shop NowTargus CUCT02BEU backpack Black Nylon
Shop NowTargus Cypress backpack Grey
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 1...
£61.10
£50.92
|
Popular
Targus TEB01 backpack Black Nylon
£53.81
£44.84
|
Hot Product
Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£76.87
£64.06
|
Port Designs Manhattan backpack Casual...
£63.62
£53.02
|
Recommended
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£62.08
£51.73
|
Bestseller
Targus Cypress backpack Grey
£70.96
£59.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HTE17UF
|
TEB01
|
CUCT02BEU
|
170226
|
TCG655GL
|
TBB58602GL
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Targus
|
Targus
|
Port Designs
|
Targus
|
Targus
|