Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
£405.24
£337.70
NVIDIA RTX A1000 8GB mini-DP*4 GDDR6
- 8 GB of GDDR6 memory
- Peak memory bandwidth up to 192GB/s
- Support 4 VESA® mini-DisplayPort connectors
- PCI Express Interface: PCIe 4.0 x 8
More Information
| Graphics processor | RTX A1000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | 4X61Q73041 |
| EAN | 0195892109693 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
NVIDIA RTX A1000 8GB mini-DP*4 GDDR6 Graphics Card is a single-slot, 6.6" PCl Express Gen4 graphics solution based on the state-of-the-art NVlDlA Ampere architecture. It is an actively cooled product capable of 50 W maximum graphics power using a PCle edge connector. This NVIDIA RTX A1000 GPU delivers hardware-accelerated ray tracing, revolutionary Al features, advanced shading and powerful simulation capabilities to creative professionals. With the industry's most expansive graphics memory footprint consisted of 8 GB of GDDR6 memory with ECC for data protection, NVIDIA RTX A1000 enables the most graphics-intensive applications run with the highest level of user experience, with sizable data sets.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 2304 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX A1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2304 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power consumption (max) | 66 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Height | 105.8 mm |
| Length | 164.2 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 243 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package weight | 275 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeForce RTX 3060...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA...
£405.24
£337.70
|
Popular
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£413.00
£344.17
|
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
Bestseller
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Hot Product
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£413.27
£344.39
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£437.75
£364.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61Q73041
|
90YV0GB2-M0NA10
|
6V9V4AA
|
100-300000078
|
900-5G172-2280-000
|
900-5G172-2580-000
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
ASUS
|
HP
|
AMD
|
Nvidia
|
Nvidia
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
RTX A1000
|
GeForce RTX 3060
|
T1000
|
Radeon Pro W7500
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
3
|
4
|
4
|
N/A
|
N/A
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|