PNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
£348.64
£290.53
3840 NVIDIA CUDA Cores, 2280 MHz, 2497 MHz, 8GB GDDR7, 128-bit, 448 GB/s, 145 W, 4K at 480Hz or 8K at 165Hz with DSC
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 8GB GDDR7 Memory
- 3x Display Port 1x HDMI
- 3840 CUDA® Cores
- 145 W Max Power Consumption
More Information
| SKU | VCG50608DFXPB1 |
|---|---|
| EAN | 0751492797083 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Y |
Description
Get game-changing performance with the PNY GeForce RTX™ 5060, powered by NVIDIA® Blackwell. Game at high frame rates with DLSS 4, supercharge your creativity with NVIDIA Studio, and enable new experiences with the power of AI.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2280 MHz |
| Processor boost clock speed | 2497 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3840 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 448 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x8 5.0 |
| Video | |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3840 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 145 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Height | 39.8 mm |
| Depth | 120 mm |
| Length | 200 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 382 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package depth | 194 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger RX 7600 CL 8GO AMD Radeon RX 760...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
PNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
£348.64
£290.53
|
Bestseller
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.06
£268.38
|
Popular
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£410.02
£341.68
|
Hot Product
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£288.77
£240.64
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£412.80
£344.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VCG50608DFXPB1
|
VCNT1000-SB
|
90YV0GB2-M0NA10
|
11324-01-20G
|
100-300000078
|
900-5G172-2280-000
|
| Manufacturer |
PNY
|
PNY
|
ASUS
|
Sapphire
|
AMD
|
Nvidia
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060
|
T1000
|
GeForce RTX 3060
|
Radeon RX 7600
|
Radeon Pro W7500
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
1
|
1
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
0
|
3
|
3
|
4
|
N/A
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|