ASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7
£368.68
£307.23
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, 630 TOPs, PCI Express 5.0, 28 Gbps, 128-bit, 550W, 2.5 Slot
More Information
| SKU | 90YV0N10-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636057851 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
Primed for Power
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5060, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5060, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Stream processors | 4 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3840 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Processor frequency (OC mode) | 2595 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3840 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 614 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 775 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 268.3 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package weight | 1.42 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowPNY GeForce RTX 5050 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Challenger 16GB OC GD...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDI...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING TRIO OC NVIDIA 8...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 Dual NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce...
£368.68
£307.23
|
Hot Product
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.16
£268.47
|
Popular
GIGABYTE GAMING Radeon RX 7600 OC 8G A...
£403.09
£335.91
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£406.00
£338.33
|
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA...
£402.44
£335.37
|
Bestseller
ASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForc...
£426.18
£355.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0N10-M0NA00
|
VCNT1000-SB
|
GV-R76GAMING OC-8GD
|
900-5G172-2280-000
|
4X61Q73041
|
90YV0MP2-M0NA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
PNY
|
Gigabyte
|
Nvidia
|
Lenovo
|
ASUS
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060
|
T1000
|
Radeon RX 7600
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
GeForce RTX 5060 Ti
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
2
|
N/A
|
N/A
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
0
|
2
|
N/A
|
0
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|