Yealink SIP-T46U IP phone Grey LCD Wi-Fi
£151.15
£125.96
Productivity-enhancing SIP Phone for Office Workers and Professionals
More Information
| SKU | T46U |
|---|---|
| EAN | 6938818304314 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
Description
Efficient Deployment and Management
Yealink T4U series supports effortless mass deployment and Zero Touch Provisioning with Yealink's Redirection and Provisioning Service (RPS) and Boot mechanism, making the device management labor-saving and efficient for the administrators.
Color-screen Expansion Module EXP43
The 4.3-inch color screen expansion module is designed to offer advanced call handling capabilities with its simplified UI and up to 60 programmable keys for various features.
Yealink T4U series supports effortless mass deployment and Zero Touch Provisioning with Yealink's Redirection and Provisioning Service (RPS) and Boot mechanism, making the device management labor-saving and efficient for the administrators.
Color-screen Expansion Module EXP43
The 4.3-inch color screen expansion module is designed to offer advanced call handling capabilities with its simplified UI and up to 60 programmable keys for various features.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wireless handset |
| Expansion module support | Yes |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Handset type | Wireless handset |
| Speakerphone | Yes |
| Expansion module support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SRTP, TLS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wireless handset |
| Product colour | Grey |
| Phone features | |
| Number of VoIP accounts | 16 |
| Redialing | Yes |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 480 x 272 pixels |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Backlight display | Yes |
| Audio | |
| Voice codecs | AGC, AJB, AMR-WB, CNG, G.711, G.722, G.723.1, G.726, G.729ab, VAD, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SRTP, TLS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Expansion module support | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height | 185 mm |
| Packaging content | |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Poly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowSnom D862 IP phone Black LCD
Shop NowHP Poly Edge E500 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowHP Poly CCX 600 Business Media Phone for Microsoft...
Shop NowHP Poly VVX 350 6-Line IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink SIP-T57W IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowCisco Unified IP Conference Phone 8831 Daisy Chain...
Shop NowAudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowGrandstream Networks WP825 IP phone Anthracite 2 l...
Shop NowPanasonic KX-HDV330 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowAudioCodes 445HD IP phone Black 8 lines LCD
Shop NowAlcatel-Lucent Enterprise ALE-20 IP phone Grey LCD
Shop NowUbiquiti G3 Touch Pro IP phone Black Wi-Fi
Shop NowSnom D815W IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowCisco 8851 IP phone Black
Shop NowCisco 7841 IP phone Black, Silver 4 lines LCD
Shop NowMitel MiVoice 5340e IP phone Black LCD
Shop NowMitel MiVOICE 5330e IP phone Black
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowHP Poly CCX 600 Business Media Phone with Open SIP...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T77U
Shop NowYealink MP58 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink AX86R IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowSnom D385 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowYealink W77P IP phone Black TFT
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowAvaya J179 IP phone Black
Shop NowMitel MiVoice 6920 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 8811 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 7861 IP phone Black, Silver 16 lines LCD
Shop NowCisco 8841 IP phone Black, Silver
Shop NowAvaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
Shop NowYealink Yealink-SIP-T87W
Shop NowYealink W79P IP phone Black 20 lines TFT Wi-Fi
Shop NowYealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Shop NowHP Poly Edge E450 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowMitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowYealink SIP-T54W IP phone Black 10 lines LCD Wi-Fi
Shop NowSnom D735 IP phone Black TFT
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink MP54 E2 Teams
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Yealink SIP-T46U IP phone Grey LCD Wi-Fi
£151.15
£125.96
|
Popular
Avaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
£145.20
£121.00
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-in...
£112.20
£93.50
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£183.78
£153.15
|
New
Mitel MiVOICE 5330e IP phone Black
£151.80
£126.50
|
Mitel MiVoice 5340e IP phone Black LCD
£217.80
£181.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T46U
|
700480593
|
CP-7821-K9=
|
CP-7811-K9=
|
50006476
|
50006478
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Avaya
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
Mitel
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|