Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-inch Greyscale Display, Class 1 PoE, Supports 2 Lines, 1-Year Limited Hardware Warranty (CP-7821-K9=)
£138.60
£115.50
IP Business Phone 7821 w, 3.5-inch Greyscale Display, Class 1 PoE, Supports 2 Lines, 1-Year Limited Hardware Warranty (CP-7821-K9=)
- TWO LINES: Ideal for occasional-to-light voice communications needs of knowledge workers and managers
- FIXED FUNCTION KEYS: One-touch access to service, messaging, directory, hold/resume, transfer and conference features
- FULLY PROGRAMMABLE: Set up line keys to support either lines, such as directory numbers, or call features like speed dialling
- OPTIMAL PERFORMANCE: Class 1 PoE with 10/100BASE-T Ethernet connection through two RJ45 ports
- PEACE OF MIND: 1-year limited hardware warranty
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | CP-7821-K9= |
| EAN | 0882658621840 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
The Cisco IP Business Phone 7821 with Multi-Platform Phone Firmware delivers high-fidelity voice communications to improve inter-office communication while helping to lower operating costs. This voice over IP phone is ideal for any medium-sized to large company that wants to update its phone system from a traditional analogue or digital-based system to an IP Communications system.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Speakerphone | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone features | |
| Answering machine | Yes |
| Lines quantity | 2 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Management features | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Volume control | Digital |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 396 x 162 pixels |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.729A, G.729B, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3af |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950, CAN/CSA - C22.2, EN 60950, IEC 60950, AS/NZS 60950, GB4943 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 206 mm |
| Height | 28 mm |
| Package width | 234.9 mm |
| Package depth | 279.9 mm |
| Package height | 71.9 mm |
| Weight | 867 g |
| Package weight | 1.2 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Poly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowSnom D862 IP phone Black LCD
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E500 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowHP Poly VVX 350 6-Line IP Phone and PoE-enabled
Shop NowCisco Unified IP Conference Phone 8831 Daisy Chain...
Shop NowAudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowGrandstream Networks WP825 IP phone Anthracite 2 l...
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowAudioCodes 445HD IP phone Black 8 lines LCD
Shop NowAlcatel-Lucent Enterprise ALE-20 IP phone Grey LCD
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowUbiquiti G3 Touch Pro IP phone Black Wi-Fi
Shop NowCisco 8811 IP phone Black LCD
Shop NowSnom D815W IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowCisco 8851 IP phone Black
Shop NowSnom D865 IP phone Grey TFT Wi-Fi
Shop NowCisco 7841 IP phone Black, Silver 4 lines LCD
Shop NowMitel MiVOICE 5330e IP phone Black
Shop NowHP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink Yealink-SIP-T77U
Shop NowYealink MP58 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Shop NowYealink AX86R IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowSnom D385 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowYealink W77P IP phone Black TFT
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowAvaya J179 IP phone Black
Shop NowMitel MiVoice 6920 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 7861 IP phone Black, Silver 16 lines LCD
Shop NowCisco 7821 IP phone Black, Silver 2 lines
Shop NowCisco 8841 IP phone Black, Silver
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T87W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowAvaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
Shop NowYealink W79P IP phone Black 20 lines TFT Wi-Fi
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E450 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom D735 IP phone Black TFT
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowMitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink SIP-T54W IP phone Black 10 lines LCD Wi-Fi
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink MP54 E2 Teams
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-in...
£138.60
£115.50
|
Avaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
£145.20
£121.00
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£182.82
£152.35
|
New
Mitel MiVOICE 5330e IP phone Black
£151.80
£126.50
|
Hot Product
Cisco 7841 IP phone Black, Silver 4 li...
£145.20
£121.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-7821-K9=
|
700480593
|
CP-8811-K9=
|
CP-7811-K9=
|
50006476
|
CP-7841-3PCC-K9=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Avaya
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
Cisco
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|