Cisco 8841 IP phone Black, Silver
£139.92
£116.60
IP Phone 8841, 3rd Party Call Control, Spare
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | CP-8841-3PCC-K9= |
| EAN | 0882658829833 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
The Cisco® IP Phone 8841 is a business-class collaboration endpoint that delivers high-fidelity, reliable, secure, and scalable voice communication for midsize to large enterprise businesses.
With the Cisco IP Phone 8841, you can increase personal productivity through an engaging user experience that is both powerful and easy-to-use. The IP Phone 8841 combines an attractive new ergonomic design with wideband audio for crystal clear voice communications, “always-on” reliability, encrypted voice communications to enhance security, and access to a comprehensive suite of unified communication features from Cisco communication servers.
The Cisco IP Phone 8841 offers five programmable line keys. You can configure keys to support either multiple directory numbers or call features such as speed dial. You can also boost productivity by handling multiple calls for each directory number, using the multicall-per-line feature. Fixed function keys give you one-touch access to applications, messaging, directory, as well as often-used calling features such as hold/resume, transfer, and conference. Backlit acoustic keys provide flexibility for audio path selection and switching.
Other key features of the phone follow:
- The Cisco IP Phone 8841 offers a 5-in. high-resolution (800 x 480) widescreen VGA backlit color display. Localized language support, including right-to-left on-screen text, meets the needs of global users.
- The phone supports a built-in Gigabit Ethernet switch for your PC connection.
- Support for Cisco EnergyWise™ technology makes the Cisco IP Phone 8841 more energy-efficient and ecofriendly; the phone is qualified by Energy Star organization.
- An optional wall-mount kit is orderable as a spare part for customers seeking this capability.
With the Cisco IP Phone 8841, you can increase personal productivity through an engaging user experience that is both powerful and easy-to-use. The IP Phone 8841 combines an attractive new ergonomic design with wideband audio for crystal clear voice communications, “always-on” reliability, encrypted voice communications to enhance security, and access to a comprehensive suite of unified communication features from Cisco communication servers.
The Cisco IP Phone 8841 offers five programmable line keys. You can configure keys to support either multiple directory numbers or call features such as speed dial. You can also boost productivity by handling multiple calls for each directory number, using the multicall-per-line feature. Fixed function keys give you one-touch access to applications, messaging, directory, as well as often-used calling features such as hold/resume, transfer, and conference. Backlit acoustic keys provide flexibility for audio path selection and switching.
Other key features of the phone follow:
- The Cisco IP Phone 8841 offers a 5-in. high-resolution (800 x 480) widescreen VGA backlit color display. Localized language support, including right-to-left on-screen text, meets the needs of global users.
- The phone supports a built-in Gigabit Ethernet switch for your PC connection.
- Support for Cisco EnergyWise™ technology makes the Cisco IP Phone 8841 more energy-efficient and ecofriendly; the phone is qualified by Energy Star organization.
- An optional wall-mount kit is orderable as a spare part for customers seeking this capability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details | |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Speakerphone | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-TLS, HTTPS, SRTP, SSH, SSL/TLS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone features | |
| Answering machine | Yes |
| Speed dialling | Yes |
| Redialing | Yes |
| Intercom | Yes |
| Do not disturb function | Yes |
| Distinctive ring | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Management features | |
| Volume control | Digital |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.729A, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IEEE 802.3i/802.3u/802.3ab/802.3af/802.3at |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-TLS, HTTPS, SRTP, SSH, SSL/TLS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 257.3 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 229.1 mm |
| Weight | 1.17 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowHP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom D865 IP phone Grey TFT Wi-Fi
Shop NowSnom D815W IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowUbiquiti G3 Touch Pro IP phone Black Wi-Fi
Shop NowAlcatel-Lucent Enterprise ALE-20 IP phone Grey LCD
Shop NowPoly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E500 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowSnom D862 IP phone Black LCD
Shop NowCisco Unified IP Conference Phone 8831 Daisy Chain...
Shop NowGrandstream Networks WP825 IP phone Anthracite 2 l...
Shop NowHP Poly VVX 350 6-Line IP Phone and PoE-enabled
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowAudioCodes 445HD IP phone Black 8 lines LCD
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowCisco 8811 IP phone Black LCD
Shop NowMitel MiVOICE 5330e IP phone Black
Shop NowCisco 8851 IP phone Black
Shop NowCisco 7841 IP phone Black, Silver 4 lines LCD
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink Yealink-SIP-T77U
Shop NowYealink AX86R IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowCisco 7821 IP phone Black, Silver 2 lines
Shop NowYealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Shop NowYealink MP58 Microsoft Teams Edition
Shop NowCisco 7861 IP phone Black, Silver 16 lines LCD
Shop NowMitel MiVoice 6920 IP phone Black LCD
Shop NowSnom D385 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowAvaya J179 IP phone Black
Shop NowYealink W77P IP phone Black TFT
Shop NowYealink Yealink-SIP-T87W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowYealink W79P IP phone Black 20 lines TFT Wi-Fi
Shop NowAvaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowHP Poly Edge E450 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom D735 IP phone Black TFT
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowMitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink SIP-T54W IP phone Black 10 lines LCD Wi-Fi
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink MP54 E2 Teams
Shop NowCisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-inch Greyscale...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cisco 8841 IP phone Black, Silver
£139.92
£116.60
|
Popular
Avaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
£145.20
£121.00
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-in...
£138.60
£115.50
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£182.82
£152.35
|
New
Mitel MiVOICE 5330e IP phone Black
£151.80
£126.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-8841-3PCC-K9=
|
700480593
|
CP-7821-K9=
|
CP-8811-K9=
|
CP-7811-K9=
|
50006476
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Avaya
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|