Cisco 7861 IP phone Black, Silver 16 lines LCD
£138.60
£115.50
Supporting sixteen lines, 3.5" 396 × 162, 2 x 10/100BASE-T, PoE, Black/Silver, 3rd Party Call Ctrl
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | CP-7861-3PCC-K9= |
| EAN | 0882658829819 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
Increase the efficiency and coverage of your administrative staff, managers, and contact center agents. The Cisco IP Phone 7861 supports wideband audio and delivers voice communications that are: - Highly secure - Reliable - Easy to use With 16 lines, the Cisco IP Phone 7861 is ideal for active users such as administrative staff, managers, and agents in contact centers. High-Quality User Experience To enhance the user experience, this phone has four context-sensitive soft keys and a white-backlit display that: - Measures 3.5 inches (89 millimeters) - Has high-resolution graphics and grayscale - Is 396 x 162 pixels Other features and capabilities that contribute to a superior user experience include: - Dedicated fixed keys for common functions such as conference, messaging, and directory, and a two-way navigation button - Full wideband audio (G.722) performance across the handset, headset, and speakerphone for superior clarity - Electronic hookswitch control for added flexibility in managing personal calls when using third-party headsets Easy Administration The 7861 phone is easy to deploy and manage, with features such as: - Power over Ethernet (PoE) Class 1 endpoint and Cisco EnergyWise to help reduce your energy costs and carbon footprint - Greater choice and flexibility with a replaceable bezel option - Integrated IEEE 10/100 switch to support traffic from a colocated PC and reduce cable infrastructure costs - Wall-mount option for deployments in common areas such as cafeterias or auditoriums, or where desk space is limited - Customizable paper label insert that can be locally printed for the programmable line and feature keys
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Volume control | Digital |
| Speakerphone | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Case material | Polycarbonate |
| Mounting | Desk/Wall |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Phone features | |
| Answering machine | Yes |
| Lines quantity | 16 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Management features | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Volume control | Digital |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 396 x 162 pixels |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Display | LCD |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.729A, G.729B, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3af |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950, CAN/CSA - C22.2, EN 60950, IEC 60950, AS/NZS 60950, GB4943 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 1.05 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Snom D862 IP phone Black LCD
Shop NowSnom Tischtelefon D717 IP phone Black 3 lines TFT
Shop NowCisco Unified IP Conference Phone 8831 Daisy Chain...
Shop NowAudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowGrandstream Networks WP825 IP phone Anthracite 2 l...
Shop NowHP Poly CCX 400 Business Media Phone with Open SIP...
Shop NowHP Poly VVX 350 6-Line IP Phone and PoE-enabled
Shop NowGrandstream Networks WP820 IP phone Black, Silver ...
Shop NowAudioCodes 445HD IP phone Black 8 lines LCD
Shop NowHP Poly Edge E500 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowPoly CCX 500 Business Media Phone for Microsoft Te...
Shop NowAlcatel-Lucent Enterprise ALE-20 IP phone Grey LCD
Shop NowCisco 8811 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 8851 IP phone Black
Shop NowUbiquiti G3 Touch Pro IP phone Black Wi-Fi
Shop NowSnom D815W IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowCisco 7841 IP phone Black, Silver 4 lines LCD
Shop NowMitel MiVOICE 5330e IP phone Black
Shop NowHP Poly Edge E400 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink W78P IP phone Black TFT
Shop NowHP Poly Edge E320 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink Yealink-SIP-T77U
Shop NowYealink MP58 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink AX86R IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowSnom D385 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowYealink W77P IP phone Black TFT
Shop NowAvaya J169 IP phone Black
Shop NowAvaya J179 IP phone Black
Shop NowMitel MiVoice 6920 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 7821 IP phone Black, Silver 2 lines
Shop NowCisco 8841 IP phone Black, Silver
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T87W
Shop NowAvaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
Shop NowYealink W79P IP phone Black 20 lines TFT Wi-Fi
Shop NowHP Poly Edge E350 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowYealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Shop NowHP Poly Edge E450 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowSnom D735 IP phone Black TFT
Shop NowYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Shop NowMitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74U
Shop NowYealink SIP-T54W IP phone Black 10 lines LCD Wi-Fi
Shop NowCisco IP Business Phone 8811, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T85W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T74W
Shop NowYealink MP54 E2 Teams
Shop NowCisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-inch Greyscale...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cisco 7861 IP phone Black, Silver 16 l...
£138.60
£115.50
|
Popular
Avaya 9611G IP phone Grey 8 lines LCD
£145.20
£121.00
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 7821 w, 3.5-in...
£112.20
£93.50
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 8811, 5-inch G...
£118.80
£99.00
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£183.32
£152.77
|
New
Mitel MiVOICE 5330e IP phone Black
£151.80
£126.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-7861-3PCC-K9=
|
700480593
|
CP-7821-K9=
|
CP-8811-K9=
|
CP-7811-K9=
|
50006476
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Avaya
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|