ASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7
£430.28
£358.57
Dual GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7 OC Edition
More Information
| SKU | 90YV0MP2-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711387994290 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
DUAL GEFORCE RTX™ 5060 Ti
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Build Small. Play Big.
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
0dB Technology
To eliminate unnecessary noise, the stop mode automatically halts all fans when the GPU temperature drops below 50 degrees and power consumption is low.
Dual Ball Fan Bearings
Fan bearings come in different types, each with its own advantages. Dual ball bearings provide superior durability and can last up to twice as long as sleeve-bearing designs.
Vented Backplate
A vented backplate significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Build Small. Play Big.
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
0dB Technology
To eliminate unnecessary noise, the stop mode automatically halts all fans when the GPU temperature drops below 50 degrees and power consumption is low.
Dual Ball Fan Bearings
Fan bearings come in different types, each with its own advantages. Dual ball bearings provide superior durability and can last up to twice as long as sleeve-bearing designs.
Vented Backplate
A vented backplate significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2632 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 759 TOPs |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 656 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 229 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 364 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package weight | 1.12 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForc...
£430.28
£358.57
|
Popular
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£413.00
£344.17
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Recommended
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£636.64
£530.53
|
Hot Product
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£625.60
£521.33
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£619.87
£516.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0MP2-M0NA00
|
90YV0GB2-M0NA10
|
100-300000078
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
AMD
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060 Ti
|
GeForce RTX 3060
|
Radeon Pro W7500
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|