V7 DOCKTB4PT laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Silver
£63.01
£52.51
Thunderbolt 4 Triple Alt Mode Display Docking Station
- Connect your displays and devices while charging your computer with one cable
- Supports single 8K 30Hz display (HDMI or DP) or up to three 4K (4K/60Hz + 4K/60Hz + 4K/30Hz) displays
- 2 x Thunderbolt 4, 2 x USB A 3.2 Gen2, 1 x USB A 3.2 Gen 1 and 1 x USB-C 3.2 Gen2
- Charge your device with Thunderbolt 4 Power Delivery up to 96 Watts
- Up to 2.5 Gigabit ethernet, SD/Micro SD 4.0, and 3.5mm Audio
More Information
| Product colour | Black,Silver |
|---|---|
| SKU | DOCKTB4PT |
| EAN | 0662919116199 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
This DOCKTB4PT Thunderbolt 4 Triple Alt Mode Display Docking Station from V7 adds up to 3 displays, 3 USB ports, 2 Thunderbolt 4 ports, a USB-C port with up to 96 Watts Power Delivery, Audio, SD/Micro SD Memory Cards and up to 2.5 Gigabit Ethernet network connectivity to your Thunderbolt 4 enabled computer while charging at the same time with up to 96W power delivery. It features two HDMI ports and two DisplayPort outputs that can be used to extend or mirror your device for multitasking productivity. It supports single 8K 30Hz display (HDMI or DP) or up to three 4K (4K/60Hz + 4K/60Hz + 4K/30Hz) displays. It is Thunderbolt 4 certified and compatible with DisplayPort Alt mode and USB4 enabled computers and mobile devices. It includes both K-Lock and N-Lock interface for security. This solution provides high performance connectivity to extend and enhance your workstation productivity with a 2 year warranty.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 3 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, Silver |
| Card reader integrated | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 2.5 Gbit/s |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Certification | CE,FCC,RoHS |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 2.5 Gbit/s |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Power | |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 7.5 A |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 500 g |
| Width | 85 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 22 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 60 mm |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE,FCC,RoHS |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.05 kg |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 60 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DC |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE,FCC,RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Lite Gen2 - Universal USB 3.1 Typ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking ...
Shop NowHypertec ProDock EssentiaI - Universal USB-C Dock ...
Shop NowHypertec ProDock Essential X - Universal USB-C Doc...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Ch...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x...
Shop Nowi-tec Metal SB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking S...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Travel Nano Dock HDMI/VGA with L...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowLenovo 40AJ0135DK notebook dock/port replicator Do...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual 4K 60Hz Mon...
Shop NowLenovo 40AJ0135IT laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo ThinkPad Ultra Docking Black
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowDigitus USB 3.0 Gigabit SFP Network Adapter
Shop NowLindy USB Type C to Multi-AV Converter
Shop Nowi-tec USB-C Dual Display Docking Station with Powe...
Shop NowYealink BYOD-BOX Wired Grey
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop Nowi-tec USB 3.0/USB-C Dual HDMI Docking Station
Shop NowLogiLink UA0370 notebook dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - 10Gbps USB ...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowAdesso AUH-4030 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowAcer 12in1 Type C port Hub
Shop NowALOGIC Bolt Plus USB-C Docking Station with stand
Shop NowSamsung EE-P5400U USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to HD...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Star...
Shop Nowi-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Del...
Shop NowLogiLink UA0383 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowProXtend USBC-MULTI8-001 laptop dock/port replicat...
Shop NowUrban Factory HUBEE PLUS MOBILE STATION USB-C PASS...
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM16 laptop dock/port replica...
Shop Nowconnektgear USB 3.1 Type C Dual Screen Docking Sta...
Shop NowPort Designs 901906-W notebook dock/port replicato...
Shop NowALOGIC ULDUNIV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowALOGIC ULDPLSV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowLogiLink UA0385 laptop dock/port replicator USB Ty...
Shop NowLindy DST-Mx Duo USB-C Laptop/MacBook Mini Docking...
Shop Nowi-tec USB 3.0 USB-C/Thunderbolt 3x Display Metal N...
Shop NowSandberg USB-C 13-in-1 Travel Dock
Shop Nowj5create JCD381-N USB Type-C™ Dual HDMI Mini Doc...
Shop NowHP 4K USB-C Multiport Hub
Shop NowTargus HD4006GL laptop dock/port replicator USB 3....
Shop Nowi-tec USB-C Metal Nano 2x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking ...
Shop NowBelkin INC018vfBK Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter w/Attached US...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NoweSTUFF GLB235470 laptop dock/port replicator Black
Shop NowCanyon DS-90 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
Shop NowLindy DST-Mini XT 810, USB-C Laptop Mini Docking S...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowLenovo 40B90000WW laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowALOGIC Fusion Pro AXIS USB-C Dual Display Dock
Shop NowBelkin INC015BTSGY-CZ laptop dock/port replicator ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K with Dual HDMI
Shop NowALOGIC Fusion Pro NEXUS USB-C Universal Video Dock
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowDigitus USB-C Travel Docking Station, 7-Port
Shop NowDigitus USB-C docking station, 7-port
Shop NowSandberg USB-C 13in1 Docking Station Pro
Shop Nowi-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowUgreen REVODOK PRO 10 10IN1 HDMI DOCK Grey
Shop NowLenovo 01HY744 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowSandberg USB-C 6-in-1 MediaDock
Shop NowLenovo USB-C Universal Business Dock Wired 2 x USB...
Shop NowStarTech.com Travel Docking Station for Laptops - ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Portable USB...
Shop NowLenovo 40AJ0135UK laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo 40AJ0135EU laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K Dual Monitor DisplayP...
Shop NowSandberg USB-C 10-in-1 Docking Station
Shop NowMicrosoft 1E4-00002 laptop dock/port replicator Bl...
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NowSamsung EE-P5400 USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Dual HDMI Vi...
Shop NowLenovo 40B30090EU laptop dock/port replicator 2 x ...
Shop NowLenovo 4X11N40212 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo X9 Charging GaN Dock Wired USB 3.2 Gen 2 (3...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowKensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable with 100W P...
Shop NowStarTech.com USB-C USB-A Dock - Hybrid Universal U...
Shop NowBelkin AVC008BTSGY laptop dock/port replicator USB...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowTargus DOCK419 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ...
Shop NowTargus DOCK423EU laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowDELL Pro 7-in-1 USB-C Travel Hub - DA310
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
V7 DOCKTB4PT laptop dock/port replicat...
£63.01
£52.51
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£64.18
£53.48
|
Popular
StarTech.com Travel Docking Station fo...
£64.57
£53.81
|
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£53.50
£44.58
|
Hot Product
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable...
£51.37
£42.81
|
Recommended
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£53.50
£44.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DOCKTB4PT
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SMDOCKHV
|
DKT30CHPD
|
K38235WW
|
DKT30CHPDW
|
| Manufacturer |
V7
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Kensington
|
StarTech.com
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Blue
|
N/A
|