StarTech.com USB C Audio & Charge Adapter - USB-C Audio Adapter w/ 3.5mm TRRS Headphone/Headset Jack and 60W USB Type-C Power Delivery Pass-through Charger - For USB-C Phone/Tablet/Laptop
£20.14
£16.78
StarTech.com USB C Audio & Charge Adapter - USB-C Audio Adapter w/ 3.5mm TRRS Headphone/Headset Jack and 60W USB Type-C Power Delivery Pass-through Charger - For USB-C Phone/Tablet/Laptop (CDP235APDM)
- ADD 3.5MM TRRS AUDIO JACK: USB-C audio and charge adapter with power delivery (PD) pass-through adds support for legacy headsets with built-in mic while charging your USB-C host using a single USB-C port; High-res audio port supports DAC audio output
- MULTIPLE CHARGING MODES: USB C headphone & charger adapter is bus-powered or use external USB-C power adapter for up to 60W Power Delivery 3.0 pass-through to charge USB-C laptops and tablets; Fast Charge (BC 1.2) to charge USB Type-C smartphones
- CONVENIENT SIDE PORT LAYOUT: Compact, horizontal-style adapter w/ cable-less, dongle-like design and discreet side port locations for audio & power connections at opposite ends of the adapter to avoid snags/tangles and to allow for a flexible device setup
- COMPATIBILITY: Works w/ USB Type-C laptops, tablets & smartphones,; Ideal for iPad Pro, Google Pixel, Samsung Galaxy S8 & up, iPhone 15 (Plus/Pro/Max) & up; Windows, macOS, iPadOS, iOS & Android; AUX / Charger adapter is Thunderbolt 3/4 Host Compatible
- PORTABLE DESIGN: 2-in-1 USB C audio adapter with a compact/sleek design can be transported, even when connected to your USB C device between office, home office or for business travel; Ideal for conference calls, customer support or at your workstation
More Information
Description
USB Type-C™ to 3.5mm Headphone Adapter | Audio & Charge | 60W PD
This USB C audio adapter with 60W power delivery lets you convert the USB-C™ port of your device into a 3.5mm audio jack, while allowing you to charge your laptop, tablet or smartphone at the same time.
Listen & Charge Simultaneously
Make calls or listen to music with this USB audio and charging adapter. The 2 in 1 USB-C adapter with headphone jack and charging port allows you to continue to use your legacy headsets, speakers or microphones with your USB Type-C™ devices, while simultaneously charging your device through Power Delivery pass through with Type C power adapter connected. The adapter also supports Quick Charge (QC 2.0) and BC 1.2 charging.
Sleek and Portable Design
The USB Type C to aux adapter features a cable-less, dongle design with a convenient side-port layout to reduce cable clutter, making it perfect for professionals at their workstation or on-the-go. Constructed of high-quality materials, the portable adapter provides a reliable and affordable audio solution for your USB-C devices that do not have a 3.5mm input.
Wide Compatibility
This USB C to headphone jack is universally compatible enabling you to use your existing wired headset with your USB Type-C or Thunderbolt 3 device, including the MacBook Pro, iPad Pro, Samsung Galaxy and Note.
CDP235APDM is backed by a StarTech.com 3-year warranty, and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
This USB C audio adapter with 60W power delivery lets you convert the USB-C™ port of your device into a 3.5mm audio jack, while allowing you to charge your laptop, tablet or smartphone at the same time.
Listen & Charge Simultaneously
Make calls or listen to music with this USB audio and charging adapter. The 2 in 1 USB-C adapter with headphone jack and charging port allows you to continue to use your legacy headsets, speakers or microphones with your USB Type-C™ devices, while simultaneously charging your device through Power Delivery pass through with Type C power adapter connected. The adapter also supports Quick Charge (QC 2.0) and BC 1.2 charging.
Sleek and Portable Design
The USB Type C to aux adapter features a cable-less, dongle design with a convenient side-port layout to reduce cable clutter, making it perfect for professionals at their workstation or on-the-go. Constructed of high-quality materials, the portable adapter provides a reliable and affordable audio solution for your USB-C devices that do not have a 3.5mm input.
Wide Compatibility
This USB C to headphone jack is universally compatible enabling you to use your existing wired headset with your USB Type-C or Thunderbolt 3 device, including the MacBook Pro, iPad Pro, Samsung Galaxy and Note.
CDP235APDM is backed by a StarTech.com 3-year warranty, and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| DC-in jack | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Performance | |
| Product colour | Silver |
| Card reader integrated | No |
| Housing material | Metal |
| Hub interfaces | 3.5mm, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Products per master (outer) case | 250 pc(s) |
| Master (outer) case width | 216 mm |
| Master (outer) case length | 324 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Wireless charging | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Other operating systems supported | Android |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8 g |
| Width | 22.5 mm |
| Depth | 49.9 mm |
| Height | 9 mm |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 1 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 1 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 250 pc(s) |
| Master (outer) case width | 216 mm |
| Master (outer) case length | 324 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | BCC2102, SB09-214082-CD011-A1.05 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cablenet 40-4108 laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGIGHUB laptop dock/port repl...
Shop NowStarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter Cable for 2....
Shop NowALOGIC USB-C Fusion CORE 5-in-1 Hub V2
Shop NowV7 UDDS2 laptop dock/port replicator Docking USB 2...
Shop NowCablenet 20cm USB 3.0 Type A Male - Gigabit Ethern...
Shop NowStarTech.com USB-C Dual Monitor Multiport Adapter ...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMIUSB-WPD USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowCables Direct USB3CVGAUSBWPD laptop dock/port repl...
Shop Nowj5create JCE133G USB-C™ to Gigabit Ethernet Adap...
Shop NowCables Direct USB3C-HDV024K laptop dock/port repli...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x3): HDMI, USB-A ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4): HDMI, USB-A,...
Shop NowCables Direct USB3C-ETHGHUBA laptop dock/port repl...
Shop NowCables Direct USB3C-VGACAB-WPD White
Shop NowUrban Factory HUBEE 6 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowUrban Factory HUBEE 4 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 6in1
Shop NowOrigin Storage Docking Station - 2x USB 3.2 Ports ...
Shop NowSatechi ST-TCUHM laptop dock/port replicator USB 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.2 with Dual C...
Shop NowV7 DOCKUCPT2D laptop dock/port replicator
Shop NowTargus HyperDrive Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.2 with Dual C...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x7): USB-A (x3) a...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowAdesso AUH-4010 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowVerbatim 49140 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowVerbatim 49146 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowHypertec AdaptLite VGA Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
Shop NowDigitus USB-C adapter / converter, USB-C to USB-C ...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop NowV7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replicator Docking ...
Shop Nowi-tec USB-C Travel Easy Dock 4K HDMI + Power Deliv...
Shop NowCables Direct USB3C-HDD04 laptop dock/port replica...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop dock/port rep...
Shop NowLindy DST-Micro 140, USB-C Laptop Micro Docking St...
Shop NowTP-Link USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network Adapte...
Shop NowCables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock/port replic...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGHUB-BK laptop dock/port rep...
Shop NowSandberg USB 3.0 to SATA Link
Shop NowUgreen REVODOK 7-IN-1 4K@60HZ HDMI DOCK Docking Gr...
Shop NowSandberg USB3.0 Gigabit Network Adapter
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowPREVO 501R notebook dock/port replicator Wired USB...
Shop NowUgreen 15596 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+3xUSB+PD 100W
Shop NowHP USB-C to USB-A Hub
Shop NowD-Link 8-in-1 USB-C Hub with HDMI/Ethernet/Card Re...
Shop NowBelkin INC019BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com USB C Audio & Charge...
£20.14
£16.78
|
Hot Product
StarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter...
£18.68
£15.57
|
Bestseller
Sandberg USB 3.0 to SATA Link
£18.48
£15.40
|
New
Cables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock...
£23.08
£19.23
|
Popular
Microconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop d...
£22.98
£19.15
|
Cables Direct USB3C-HDD04 laptop dock/...
£29.69
£24.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CDP235APDM
|
USB31CSAT3CB
|
133-87
|
USB3C-HUB3CR
|
MC-USB3.0HUBWETH
|
USB3C-HDD04
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
White
|