PREVO C605A notebook dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Silver
£27.55
£22.96
USB Type-C 6-In-1 Hub Docking Station with HDMI, SD and TF Card Reader, USB 2.0, USB 3.0, USB-C, 4K HDMI, PC, Laptop, Tablets, iPad, MacBook, iMac Compatible, Silver Metal Finish
More Information
| Product colour | Silver |
|---|---|
| SKU | C605A |
| EAN | 5053118334364 |
| Manufacturer | PREVO |
| Availability | Y |
Description
The Prevo C605A USB Type-C 6-In-1 Hub Docking Station is a versatile and compact device designed to enhance your productivity and connectivity. With six ports, including HDMI, USB Type-C, USB 3.0 and SD card reader, this docking station provides seamless data transfer and device charging. Its sleek and lightweight design makes it easy to carry and store, making it perfect for professionals on-the-go. The Prevo C605A is compatible with a wide range of devices, including laptops, tablets, and more, making it a must-have accessory for anyone seeking to streamline their workflow. With its advanced features and reliable performance, the Prevo C605A is the ideal solution for all your connectivity needs.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Product colour | Silver |
| Card reader integrated | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C Nano Dock 4K HDMI + Power Delive...
Shop NowCables Direct USB3C-VGACAB-WPD White
Shop NowCables Direct USB3-ETHGIGHUB laptop dock/port repl...
Shop NowALOGIC USB-C Fusion CORE 5-in-1 Hub V2
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - SVGA, USB 3.1c, USB ...
Shop NowCablenet 15cm USB 3.1c - DVI & USB 3.0 with PD Fun...
Shop NowALOGIC ULCHDACPD-SGR notebook dock/port replicator...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMIUSB-WPD USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowCables Direct USB3CVGAUSBWPD laptop dock/port repl...
Shop NowLenovo 4X91H17795 laptop dock/port replicator RJ-4...
Shop NowStarTech.com 3-Port USB Hub with Ethernet - 3x USB...
Shop NowStarTech.com 3-Port USB-C Hub with Ethernet - 3x U...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4): HDMI, USB-A,...
Shop NowALOGIC MagForce EXPRESS USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-COMBO USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowMicroconnect MC-HUBAV1 laptop dock/port replicator...
Shop NowCables Direct USB3C-ETHGHUBA laptop dock/port repl...
Shop NowUrban Factory HUBEE 8 IN 1 : HUB USB-C WITH 3 USB-...
Shop NowUrban Factory HUBEE 6 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 6in1
Shop NowOrigin Storage Docking Station - 2x USB 3.2 Ports ...
Shop NowSatechi ST-TCUHM laptop dock/port replicator USB 3...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x6): Ethernet, HD...
Shop NowUgreen 10919 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowALOGIC FUPHD1 laptop dock/port replicator Wired US...
Shop NowLogiLink UA0432 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowCables Direct USB3C-HDMI-DP01A laptop dock/port re...
Shop NowUgreen REVODOK 6-IN-1 4K@60HZ HDMI ETH DOCK Dockin...
Shop NowUgreen REVODOK 7-IN-1 4K@60HZ HDMI DOCK Docking Gr...
Shop NowTargus HyperDrive Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowLindy USB 3.2 Type C Gigabit Ethernet Converter
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowCables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock/port replic...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop dock/port rep...
Shop NowSandberg USB3.0 Gigabit Network Adapter
Shop NowDigitus USB Type-C™ Gigabit Ethernet adapter wit...
Shop NowVerbatim 49146 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowHypertec AdaptLite VGA Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
Shop NowSandberg USB-C Dock 2xHDMI+1xVGA+USB+PD
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowDELL DA225 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowMicroconnect HDMIUSB3.2 laptop dock/port replicato...
Shop NowMicroconnect LIGHT-HUB2 laptop dock/port replicato...
Shop NowAdesso AUH-4010 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowV7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replicator Docking ...
Shop NowCables Direct USB3-ETHGHUB-BK laptop dock/port rep...
Shop NowPREVO 501R notebook dock/port replicator Wired USB...
Shop NowAdesso AUH-4020 laptop dock/port replicator Thunde...
Shop Nowi-tec USB-C Travel Easy Dock 4K HDMI + Power Deliv...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Mini ...
Shop NowALOGIC USB-C Fusion MAX 6-in-1 Hub V2
Shop NowSandberg USB-C 5in1 Travel Dock Saver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter 4K 60Hz HDMI ...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowBelkin INC019BTBK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 Mini Dock - Dual Monitor USB-...
Shop NowHP USB-C to USB-A Hub
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, USB-C to HDM...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowBelkin AVC002BTBK laptop dock/port replicator USB ...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, 4K 60Hz HDMI...
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter G2
Shop NowLenovo 4X90X21427 laptop dock/port replicator USB ...
Shop NowD-Link 8-in-1 USB-C Hub with HDMI/Ethernet/Card Re...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+3xUSB+PD 100W
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter Hub, USB-C to...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
PREVO C605A notebook dock/port replica...
£27.55
£22.96
|
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£39.06
£32.55
|
Popular
HP UltraSlim Docking Station Black
£40.26
£33.55
|
New
Cables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock...
£22.96
£19.13
|
Recommended
Microconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop d...
£22.97
£19.14
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 Mini Dock - Dual...
£22.45
£18.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C605A
|
USB3SDOCKDD
|
B9C87AA#ABB
|
USB3C-HUB3CR
|
MC-USB3.0HUBWETH
|
USBA2DPGB
|
| Manufacturer |
PREVO
|
StarTech.com
|
HP
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Silver
|
N/A
|
Black
|
White
|
Black
|
Black
|