connektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
£4.13
£3.44
1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male_x000D_
- Connector 2: DisplayPort Male_x000D_
- Gold plated contacts_x000D_
- Gold plated connectors_x000D_
- Cable length: 1m_x000D_
- Colour: Black_x000D_
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6010/8K |
| EAN | 5035624027084 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
Our DisplayPort cable provides high performance digital audio and video interface, designed to deliver exceptional quality and reliability for modern displays. Supporting high definition resolutions of up to 8K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package depth | 180 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Package depth | 180 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowLogiLink CD0100 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLogiLink CD0102 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 2m, Suit...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 1m, Suit...
Shop NowCables Direct CDLMDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowCables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowCables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort cable 3 m B...
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Con...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CD0101 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP8K-01MK DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowCables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowCables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPort cable 3 m ...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-001LOCK DisplayPort cable 1 m ...
Shop NowCables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60hz, 1m, Male...
Shop NowStarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus DisplayPort Connection Cable
£3.84
£3.20
|
Cables Direct CDLDP-001LOCK DisplayPor...
£3.64
£3.03
|
Cables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPor...
£4.60
£3.83
|
Cables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPor...
£5.62
£4.68
|
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.13
£3.44
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-340100-010-S
|
CDLDP-001LOCK
|
CDLDP-002LOCK
|
CDLDP-003LOCK
|
306935
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|