connektgear 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
£4.25
£3.54
2m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: Mini DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DisplayPort Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-7188 |
| EAN | 5035624024977 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
Our mini DisplayPort to DisplayPort cable allows you to connect from your mini DP source device to your DisplayPort display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowLogiLink CD0100 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 2m, Suit...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 1m, Suit...
Shop NowCables Direct CDLMDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowCables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowCables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CD0101 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowCables Direct CDLDP8K-01MK DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPort cable 3 m ...
Shop NowCables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP-001LOCK DisplayPort cable 1 m ...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowStarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K...
Shop NowCables Direct 99DP-001LOCK DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 2m Mini DisplayPort to Dis...
£4.25
£3.54
|
Digitus DisplayPort Connection Cable
£3.84
£3.20
|
Recommended
Cables Direct CDLDP-001LOCK DisplayPor...
£3.64
£3.03
|
Bestseller
Cables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPor...
£4.60
£3.83
|
Cables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPor...
£5.62
£4.68
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.08
£3.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7188
|
AK-340100-010-S
|
CDLDP-001LOCK
|
CDLDP-002LOCK
|
CDLDP-003LOCK
|
306935
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Digitus
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|