Kensington Universal Tabletop Laptop Riser
£36.24
£30.20
Universal Tabletop Laptop Riser
- Solid Construction: made from strong steel and aluminium.
- Designed for Ergonomic Comfort, allowing users to elevate the screen to eye level for the optimum viewing angle.
- Provides variable height/angle adjustment for optimal viewing. Height adjusts from 151 to 200mm, angle adjusts from 0° to 45°.
- Open Ventilation Design helps promote air circulation, aiding laptop performance and battery life.
- Under-Base Storage provides space to stow external peripherals for a tidy desktop environment.
- Anti-Slip Silicone Pads prevent the laptop from being scratched and keep device in place while you work. Safety Ledge Stopper helps prevent devices from slipping.
- Accommodates up to 16" laptops, 8kg (17.6lbs) max. weight.
More Information
| SKU | K50424WW |
|---|---|
| EAN | 0085896504245 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Solid Construction
Made with strong steel and aluminium.
Ergonomic Comfort
Allows users to elevate the screen to eye level for the optimum viewing angle.
Stepless Height/Angle Adjustable
Provides variable height/angle adjustment for optimal viewing. Height adjusts from 151 to 200mm, angle adjusts from 0° to 45°.
Open Ventilation Design
Helps promote air circulation, aiding laptop performance and battery life.
Under-Base Storage
Provides space to stow external peripherals for a tidy desktop environment.
Anti-Slip Silicone Pads
Prevents laptop from being scratched and keep device in place while you work. Safety Ledge Stopper helps prevent devices from slipping.
Accommodates Up To 16" Laptop
Supports laptop screen sizes up to 16", 8kg (17.6lbs) max. weight.
Description
The Universal Tabletop Laptop Riser lets you raise your laptop to a comfortable viewing height while also cutting desktop clutter. Constructed of durable steel and aluminium, this sturdy laptop riser supports any size laptop up to 16”, max. weight 8kg (17.6lbs). Stepless design means no tools are needed to adjust the height anywhere between 151 and 200mm, or tilt the angle from 0° to 45°. Open ventilation enhances air circulation and laptop cooling, while ample storage underneath lets you stow accessories. Anti-slip silicone pads prevent the laptop from being scratched and help keep the device in place.
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | -204801 g |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 275 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.57 kg |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Alumia Laptop Riser Desk Based Laptop Sta...
Shop NowFellowes Alumia Laptop Riser Desk Based Laptop Sta...
Shop NowLogiLink AA0103 laptop stand Silver 38.1 cm (15")
Shop NowLogiLink BP0033 laptop stand Silver
Shop NowMatias iRizer Black
Shop NowPort Designs 901103 notebook stand Aluminium, Blac...
Shop NowProperAV Mobile Desk Workstation & Projector Stand...
Shop NowNeomounts DS20-740BL1 Laptop stand 11-15" - height...
Shop NowNeomounts NSLS300BLACK Laptop holder 11-17" - univ...
Shop NowNeomounts NSLS085BLACK Laptop stand 10-17" - folda...
Shop NowLindy Laptop/Notebook Display Arm
Shop NowLindy Collapsible Square Laptop Riser
Shop NoweSTUFF GLB229000 laptop stand Grey
Shop NowNeomounts NSLS200 Laptop stand 10-17" - height adj...
Shop NowPort Designs 901108 notebook stand Black 39.6 cm (...
Shop NowErgotron LX Notebook Tray Black
Shop NowStarTech.com Adjustable Laptop Stand - Heavy Duty ...
Shop NowFellowes Professional Series Laptop Workstation
Shop NowStarTech.com Laptop Stand for Desk, Supports 5kg/1...
Shop NowStarTech.com Foldable Laptop Riser Stand, Portable...
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Office Suites Plu...
Shop NowFellowes Office Suites Laptop Riser
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington Universal Tabletop Laptop R...
£36.24
£30.20
|
Ergotron LX Notebook Tray Black
£44.78
£37.32
|
Hot Product
Fellowes Laptop Stand for Desk - Offic...
£31.27
£26.06
|
Recommended
Fellowes Office Suites Laptop Riser
£30.96
£25.80
|
New
Fellowes Professional Series Laptop Wo...
£49.24
£41.03
|
Popular
R-Go Tools Laptop stand R-Go Riser Att...
£48.68
£40.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K50424WW
|
50-193-200
|
8036701
|
8032001
|
8024602
|
RGORIATBL
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Ergotron
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
R-Go Tools
|