eSTUFF GLB229000 laptop stand Grey
£33.66
£28.05
Universal Laptop Stand
- Fits all laptops
- Sand-blasted aluminium, anodic oxidation
- Warranty: 10 years
More Information
| SKU | GLB229000 |
|---|---|
| EAN | 5704174018858 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
If you are a fan of tidy desk spaces, this product is just for you! The universal Laptop Stand is a perfect accessory for you if you are using a universal docking station. It takes up much less desk space than if you just have your laptop lying flat on your desk.
The dark grey, anodized aluminium makes it look really good with all laptop colours. It is adjustable from 11-45mm and comes with installed rubber pads to prevent scratches on your laptop.
The dark grey, anodized aluminium makes it look really good with all laptop colours. It is adjustable from 11-45mm and comes with installed rubber pads to prevent scratches on your laptop.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Grey |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Width adjustment range | 11 - 45 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 460 g |
| Width | 150 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 42 mm |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 494 g |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 494 g |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Width adjustment range | 11 - 45 mm |
| Material | |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Other features | |
| Width adjustment range | 11 - 45 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Alumia Laptop Riser Desk Based Laptop Sta...
Shop NowFellowes Alumia Laptop Riser Desk Based Laptop Sta...
Shop NowPort Designs 901107 notebook stand Black 39.6 cm (...
Shop NowNeomounts DS20-740BL1 Laptop stand 11-15" - height...
Shop NowNeomounts NSLS300BLACK Laptop holder 11-17" - univ...
Shop NowNeomounts NSLS085BLACK Laptop stand 10-17" - folda...
Shop NowMatias iRizer Black
Shop NowPREVO HZ08 notebook stand Silver 43.2 cm (17")
Shop NowPort Designs 901103 notebook stand Aluminium, Blac...
Shop NowLogiLink BP0033 laptop stand Silver
Shop NowPort Designs 901108 notebook stand Black 39.6 cm (...
Shop NowLindy Collapsible Square Laptop Riser
Shop NowStarTech.com Adjustable Laptop Stand - Heavy Duty ...
Shop NowNeomounts NSLS300 Laptop holder 11-17" - universal
Shop NowLogiLink AA0103 laptop stand Silver 38.1 cm (15")
Shop NowStarTech.com Laptop Stand for Desk, Supports 5kg/1...
Shop NowNeomounts NSLS200 Laptop stand 10-17" - height adj...
Shop NowStarTech.com Foldable Laptop Riser Stand, Portable...
Shop NowKensington Universal Tabletop Laptop Riser
Shop NowErgotron LX Notebook Tray Black
Shop NowFellowes Office Suites Laptop Riser
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Office Suites Plu...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF GLB229000 laptop stand Grey
£33.66
£28.05
|
Popular
Ergotron LX Notebook Tray Black
£43.21
£36.01
|
Hot Product
Fellowes Laptop Stand for Desk - Offic...
£31.27
£26.06
|
Bestseller
Fellowes Office Suites Laptop Riser
£30.96
£25.80
|
New
Fellowes Professional Series Laptop Wo...
£49.24
£41.03
|
LogiLink AA0103 laptop stand Silver 38...
£32.21
£26.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLB229000
|
50-193-200
|
8036701
|
8032001
|
8024602
|
AA0103
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Ergotron
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
LogiLink
|