Neomounts DS20-740BL1 Laptop stand 11-15" - height adjustable - foldable - compact - universal
£43.56
£36.30
Neomounts DS20-740BL1 Laptop stand - 11-15" - max 5 kg - h 1,7-16,8 cm - foldable - compact - universal - black
More Information
| SKU | DS20-740BL1 |
|---|---|
| EAN | 8717371443078 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Description
The Neomounts DS20-740BL1 is a universal stand for laptops up to 15", with a maximum weight capacity of 5 kg. The stand features stepless height adjustment, from 1,7-16,8 cm, to create the ideal working position.
The ultra-slim, foldable design makes the stand ideal to take wherever you want. The open configuration ensures good ventilation of the laptop while the anti-skid silicon pads and safety ledge stopper ensure solid positioning.
The ultra-slim, foldable design makes the stand ideal to take wherever you want. The open configuration ensures good ventilation of the laptop while the anti-skid silicon pads and safety ledge stopper ensure solid positioning.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Minimum notebook screen size compatibility | 27.9 cm (11") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 38.1 cm (15") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Number of devices supported | 1 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Mounting | Stand |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Cable management | No |
| Tilt angle range | 0 - 180° |
| Height adjustment range | 17 - 168 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 640 g |
| Width | 240 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 30 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package weight | 800 g |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package weight | 800 g |
| Package net weight | 800 g |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment range | 17 - 168 mm |
| Adjustable | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 475 mm |
| Master (outer) case length | 615 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.5 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 320 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 12.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |
| Other features | |
| Number of displays supported | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Alumia Laptop Riser Desk Based Laptop Sta...
Shop NowLindy Laptop/Notebook Display Arm
Shop NowLindy Collapsible Square Laptop Riser
Shop NowLogiLink BP0033 laptop stand Silver
Shop NowLogiLink AA0104 laptop stand Silver 43.2 cm (17")
Shop NowStarTech.com Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Er...
Shop NowHypertec The Lite by Hypertec is a ultra lightweig...
Shop NowHYPER HS1110GYGL laptop stand Grey 40.6 cm (16")
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Hana LT Laptop St...
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Hana LT Laptop St...
Shop NowErgotron LX Notebook Tray Black
Shop Nowj5create JTS223-N Laptop Stand with USB™ 4-Port ...
Shop NowNeomounts NSLS200 Laptop stand 10-17" - height adj...
Shop NowNeomounts NSLS050 Laptop stand 10-17" - rotatable ...
Shop NowStarTech.com Adjustable Laptop Stand - Heavy Duty ...
Shop NowStarTech.com Laptop Stand for Desk, Supports 5kg/1...
Shop NowALOGIC Elite Adjustable Laptop Stand
Shop NowPort Designs 901108 notebook stand Black 39.6 cm (...
Shop NowErgotron Neo-Flex™ Notebook Lift Stand Laptop st...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Neomounts DS20-740BL1 Laptop stand 11-...
£43.56
£36.30
|
Recommended
Ergotron LX Notebook Tray Black
£43.40
£36.17
|
Bestseller
Ergotron Neo-Flex™ Notebook Lift Stand...
£61.85
£51.54
|
Popular
R-Go Tools Laptop stand R-Go Riser Att...
£51.46
£42.88
|
LogiLink AA0104 laptop stand Silver 43...
£64.02
£53.35
|
LogiLink BP0033 laptop stand Silver
£48.83
£40.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS20-740BL1
|
50-193-200
|
33-334-085
|
RGORIATBL
|
AA0104
|
BP0033
|
| Manufacturer |
Neomounts
|
Ergotron
|
Ergotron
|
R-Go Tools
|
LogiLink
|
LogiLink
|