Origin Storage USB Webcam 2K Full HD
£45.05
£37.54
USB Webcam 2K Full HD
More Information
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
|---|---|
| Maximum video resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | 2K Ultra HD |
| SKU | OS-USB-2KWEBCAM |
| EAN | 5059902047823 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Origin Storage USB Webcam 2K Full HD
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 30.5 / 8 mm (1.2 / 8") |
| Lens system | |
| Digital zoom | 10x |
| Camera | |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | No |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Camera HD type | 2K Ultra HD |
| Digital zoom | 10x |
| Face tracking | No |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Auto exposure | Yes |
| Design | |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| USB powered | Yes |
| Optical sensor size | 30.5 / 8 mm (1.2 / 8") |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Built-in microphone | No |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 1.8 m |
| Microphone | |
| Built-in microphone | No |
| Other features | |
| USB powered | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Andrea Communications W-300AF webcam 2 MP 1920 x 1...
Shop NowCreative Labs Creative Live! Cam Sync V3 webcam 5 ...
Shop NowSandberg USB Webcam Autofocus DualMic
Shop Nowj5create JVU250 HD Webcam with Auto & Manual Focus...
Shop Nowj5create JVU430 USB 4K Ultra HD Webcam, 3840 x 216...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowLogitech Brio 300 Full HD webcam
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro Elite
Shop NowAdesso CyberTrack H5 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowLogitech Brio 305
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowAcer ACR010 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels USB 2.0...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NoweSTUFF GLB246250 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels Bl...
Shop NoweSTUFF GLB246350 webcam 5 MP 2592 x 1944 pixels Bl...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 4K Full HD
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini Pro
Shop NowSandberg USB-C/A Webcam Pro Remote 4K
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop Nowi-tec SOLOMON WH200 2K Webcam Windows Hello
Shop NowRazer Kiyo webcam 4 MP 2688 x 1520 pixels USB Blac...
Shop Nowi-tec SOLOMON 500 4K PDAF Webcam
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam Full HD 1080p
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 100°, dual mic...
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 120°, dual mic...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowKensington W2000 1080p Auto Focus Webcam
Shop NowLogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 ...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowDICOTA D31888 webcam 3840 x 2160 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowHP 320 FHD Webcam
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowTrust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels USB Black
Shop NowLogitech 960-001585 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowLogitech Brio 300 Full HD webcam
Shop NowLenovo ThinkVision MC50 webcam 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro
Shop NowLenovo 4XC1Q44952 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowSandberg USB Chat Webcam 1080P HD
Shop NowSandberg USB Webcam Flex 1080P HD
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowDELL Webcam - WB3023 - 2K QHD
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLogitech C505e
Shop NowSandberg USB Webcam Pro
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLenovo Performance FHD webcam 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Origin Storage USB Webcam 2K Full HD
£45.05
£37.54
|
Hot Product
Logitech C920 Pro HD Webcam
£55.98
£46.65
|
Bestseller
Logitech C925e Business Webcam
£33.00
£27.50
|
New
Razer Kiyo webcam 4 MP 2688 x 1520 pix...
£65.05
£54.21
|
Recommended
Logitech C920 Pro HD Webcam
£65.72
£54.77
|
Popular
Sandberg USB Webcam Pro
£58.74
£48.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OS-USB-2KWEBCAM
|
960-001055
|
960-001076
|
RZ19-02320100-R3M1
|
960-001252
|
133-95
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
Logitech
|
Logitech
|
Razer
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Megapixel |
5MP to 8MP
|
3MP to 5MP
|
3MP to 5MP
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
5MP to 8MP
|
| Built-in microphone |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
2K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|