Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE 7/4 Schuko) plug to C5 Female (cloverleaf/triangular), 1m, 2.5A, Lead, Lifetime Warranty
£2.88
£2.40
Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE 7/4 Schuko) plug to C5 Female (cloverleaf/triangular), 1m, 2.5A, Lead, Lifetime Warranty
- Connects a device with IEC 60320 C6 socket to a standard two-slot EU AC or similar power outlet
- Great for laptop power supplies, printers and more
- Ideal replacement, upgrade or spare power cable for a misplaced or overused one
- Universal CEE 7/7 hybrid plug fits both European type F and French type E sockets
- Pure bare copper wire for maximum conductivity
- Flexible, durable PVC jacket with heavy-duty strain relief
- High-temperature resistance for use in areas that are not air conditioned
- For indoor use only
More Information
| SKU | 354172 |
|---|---|
| EAN | 0766623354172 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Laptop Power Cord 1m - great as a replacement or spare AC power supply cable for notebook computer and printer
The Manhattan EU Power Cable CEE 7/7 to C5 (sometimes popularly called the Mickey Mouse connector) easily connects and extends the reach between a European two-prong power outlet and a laptop power adapter, printer or other compatible device that receives power through a three-slot C6 ""cloverleaf"" socket. Ideal for new systems or replacement applications, this power cable is engineered and built from quality materials that meet current safety standards to deliver and maintain reliable connections. Fully molded boots with strain relief, a durable PVC jacket and heavy-duty construction enable this power cable to transmit dependable power where and when needed with maximum electrical conductivity.
The Manhattan EU Power Cable CEE 7/7 to C5 (sometimes popularly called the Mickey Mouse connector) easily connects and extends the reach between a European two-prong power outlet and a laptop power adapter, printer or other compatible device that receives power through a three-slot C6 ""cloverleaf"" socket. Ideal for new systems or replacement applications, this power cable is engineered and built from quality materials that meet current safety standards to deliver and maintain reliable connections. Fully molded boots with strain relief, a durable PVC jacket and heavy-duty construction enable this power cable to transmit dependable power where and when needed with maximum electrical conductivity.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C5 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of conductors | 3 |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | IEC C5 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA, VDE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 40 mm |
| Weight | 135 g |
| Diameter | 6.8 mm |
| Package weight | 140 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 140 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA, VDE |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 13 kg |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Digitus German Power Cord connection cable
Shop NowCables Direct RB-500W power cable Black 2 m C5 cou...
Shop Nowconnektgear 2m UK Mains Power Cable - UK Plug to C...
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 White C7 co...
Shop NowLogiLink 2m, CEE 7-7/C13 Black CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop Nowconnektgear 3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C...
Shop Nowconnektgear 3m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop Nowconnektgear 1m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowLogiLink 1m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus European power cord connection cable
Shop NowLogiLink CP145 power cable Black 3 m CEE7/16 C7 co...
Shop NowLogiLink CP092W power cable White 1.8 m Power plug...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug ...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable (Right Angled), E...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable (Right Angled), E...
Shop NowCables Direct 1.8m Euro Mains Lead - IEC (C13) Bla...
Shop NowCables Direct RB-301 power cable Black 1.8 m C13 c...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowCables Direct C14 - C15 1.8m Black C14 coupler C15...
Shop NowLogiLink CP091 power cable Black 1.8 m C14 coupler...
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - C13, 1.8m Black C13 coupler
Shop NowLogiLink CP092 power cable Black 1.8 m Power plug ...
Shop NowCables Direct Type G/C5 1.8m Black Power plug type...
Shop NowStarTech.com USB to 5.5mm Power Cable - Type N Bar...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowMotorola Charge-Only Cable Black
Shop NowLindy 0.7m UK 3 Pin Plug to IEC C13 mains power Ca...
Shop NowStarTech.com USB to 3.4mm Power Cable - Type H Bar...
Shop NowLindy 0.2m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Ca...
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLindy 1m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowLindy 0.5m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C7 ma...
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 Black C7 co...
Shop NowCables Direct RB-291W power cable Black 2 m C13 co...
Shop NowCables Direct UK Mains Black 1.8 m C5 coupler BS 1...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug ...
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Red
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowLindy 1m IEC Extension Cable, Black
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowLindy 1m IEC C13 Extension Cable, Blue
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowLindy 2m Schuko angled to C13 Mains Cable
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Blue
Shop NowEpson AC Cable, EURO cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£2.88
£2.40
|
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£2.33
£1.94
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£2.77
£2.31
|
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.28
£2.73
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.28
£2.73
|
Hot Product
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.28
£2.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
354172
|
27-0114B
|
2119140
|
301152
|
371131
|
300148
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
connektgear
|
Epson
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|