connektgear 2m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
£2.34
£1.95
2m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
- Plug is fully tested and ASTA approved
- Cable and connector are fully tested and CE approved
- Conforms to the BS1363/A British Standards & Electrical Equipment Safety Regulations
- Fully moulded plug
- Flexible strain relief moulded collar
More Information
| SKU | 27-0114B |
|---|---|
| EAN | 5035624023192 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 1 standard | BS 1363 |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input current | 13 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 240 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 20 kg |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct RB-295WH power cable Black 2 m C7 co...
Shop NowCables Direct RB-500W power cable Black 2 m C5 cou...
Shop NowLogiLink 1.5m, CEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLogiLink 1m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 White C7 co...
Shop NowLogiLink 0.75m, CEE 7/16/IEC 60320-C7 Black CEE7/1...
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop Nowconnektgear 1m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop Nowconnektgear 2m European Mains Power Cable Schuko P...
Shop Nowconnektgear 1m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 ...
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus European power cord connection cable
Shop NowLogiLink CP145 power cable Black 3 m CEE7/16 C7 co...
Shop NowLogiLink CP092W power cable White 1.8 m Power plug...
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowCables Direct RB-301 power cable Black 1.8 m C13 c...
Shop NowDatalogic 2-pin Standard Power Cord - 220V AC
Shop NowLogiLink CP092 power cable Black 1.8 m Power plug ...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Plug t...
Shop NowLindy 0.7m UK 3 Pin Plug to IEC C13 mains power Ca...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowStarTech.com USB to 3.4mm Power Cable - Type H Bar...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop Nowconnektgear 1.8m UK Mains Power Cable UK Plug to C...
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 Black C7 co...
Shop NowCables Direct Type G/C5 1.8m Black Power plug type...
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C13 Mai...
Shop NowLindy 0.5m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C7 ma...
Shop NowLindy 2m Schuko angled to C13 Mains Cable
Shop Nowconnektgear 2m Mains Extension Power Cable C14 Plu...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug to IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowCables Direct RB-250 power cable Black 1.8 m
Shop NowCables Direct UK Mains Black 1.8 m C5 coupler BS 1...
Shop NowLindy 0.5m IEC Extension Cable, Black
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowLindy 1m IEC Extension Cable, Black
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowLindy 1m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
Shop NowEpson AC Cable, EURO cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable UK...
£2.34
£1.95
|
Popular
connektgear 2m Mains Extension Power C...
£2.12
£1.77
|
connektgear 2m European Mains Power Ca...
£1.92
£1.60
|
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable...
£2.64
£2.20
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£2.74
£2.28
|
Hot Product
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£1.97
£1.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0114B
|
COPPL0020
|
27-0008
|
27-0110B
|
2119140
|
90ACC1885
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Epson
|
Datalogic
|