connektgear 1m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
£3.37
£2.81
1m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Supports 4K 3840 x 2160 resolution @60Hz
- Supports multi-streaming - transporting multiple display and audio streams
- DisplayPort latches protect against the adapter being accidentally disconnected
- NOTE: Only works from a Mini DisplayPort source to a DisplayPort display
- Flexible strain relief moulded collar
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-7181 |
| EAN | 5035624025356 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
Our mini DisplayPort to DisplayPort cable allows you to connect from your mini DP source device to your DisplayPort display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop Nowconnektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 1m, Suit...
Shop NowCables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CD0101 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLogiLink CD0100 DisplayPort cable 1 m Black
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Con...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop Nowconnektgear 1m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowCables Direct CDLDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-001LOCK DisplayPort cable 1 m ...
Shop NowCables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowStarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K...
Shop NowCables Direct 99DP-001LOCK DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 1m Mini DisplayPort to Dis...
£3.37
£2.81
|
Digitus DisplayPort Connection Cable
£3.84
£3.20
|
Hot Product
Cables Direct CDLDP-001LOCK DisplayPor...
£3.64
£3.03
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.13
£3.44
|
StarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1....
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Cables Direct 99DP-001LOCK DisplayPort...
£3.20
£2.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7181
|
AK-340100-010-S
|
CDLDP-001LOCK
|
306935
|
DISPL50CM
|
99DP-001LOCK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Digitus
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|