Sandberg Saver MiniJack Headset Large
£17.16
£14.30
Sandberg Saver MiniJack Headset Large
- The headphone for any occasion
- Pleasant to wear
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Calls/Music |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 325-28 |
| EAN | 5705730325281 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Avoid all the fuzz about wireless connections and batteries that run out, and choose the Sandberg Saver MiniJack Headset Large. You will get great audio on a reliable connection. The flexible boom arm microphone ensures perfect voice recording. Plus, there’s an easy accessable volume control on the cable.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume - |
| Detachable cable | No |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Adjustable headband | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -36 dB |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 270 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 55 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 185 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 300 g |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Blackwire 3310 Monaural Microsoft Teams Ce...
Shop NowSandberg BossBlaster USB Headset
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowOur Pure Planet Childrens Bluetooth Headphones
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowJPL JPL-100-PB Headset Wired Head-band Office/Call...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowYealink UH35 Mono Teams USB-A Headset
Shop NowYealink YHS34 Lite Dual Headset Wired Head-band Of...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowCreative Labs HS-230 Headset Wired Head-band Calls...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowYealink YHS36 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowuRage SoundZ 200 V2 Headset Wired Head-band Gaming...
Shop NowPREVO A6-ANC headphones/headset True Wireless Ster...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowKensington Classic 3.5mm Headset with Mic and Volu...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowYealink UH34 Lite Dual UC Headset
Shop NowYealink UH34 Mono UC Headset
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for Apple Devices
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowKensington Classic USB-C Headset with Mic
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Black Headset ...
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Saver MiniJack Headset Large
£17.16
£14.30
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Recommended
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
325-28
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|