Avid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Sport/Everyday Black
£14.34
£11.95
50mm, Neodymium, 32 Ohms, 104dB, 20Hz-20kHz, 20mW, -45dB Mic, 3.5mm, 1.5m, 278g
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 2AE75K |
| EAN | 0759992605914 |
| Manufacturer | Avid |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
MEET THE AE-75 HEADSET – ENGINEERED FOR EFFORTLESS FUNCTIONALITY.
This award-winner shines in learning settings, where focus and all-day comfort are top priorities.
The AE-75 turns down the background noise and dials up your audio experience.
Whether you’re in back-to-back video calls all day at the office or connecting students to online resources, you’ll appreciate all the extra bells and whistles on the AE-75 headset. With extra features like deluxe ear padding for comfort and larger speakers for clear, natural sound, this headset is perfect for remote working, hybrid learning, 1:1 education, video conferencing, e-gaming, podcasts, music, and more.
This award-winner shines in learning settings, where focus and all-day comfort are top priorities.
The AE-75 turns down the background noise and dials up your audio experience.
Whether you’re in back-to-back video calls all day at the office or connecting students to online resources, you’ll appreciate all the extra bells and whistles on the AE-75 headset. With extra features like deluxe ear padding for comfort and larger speakers for clear, natural sound, this headset is perfect for remote working, hybrid learning, 1:1 education, video conferencing, e-gaming, podcasts, music, and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 20 mW |
| Sustainable technologies and materials | CA Prop 65, CPSIA, TSCA, SOR 2014 (Canada), POPS, SCCPs, & HBCDD, SPL EN 50332-2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 104 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Number of drivers | 2 |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone sensitivity | -45 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | CA Prop 65, CPSIA, TSCA, SOR 2014 (Canada), POPS, SCCPs, & HBCDD, SPL EN 50332-2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 278 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
| Pouch | Yes |
| Other features | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Package type | Polybag |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
JVC Gumy TWS Stix Green
Shop NowSennheiser PC 3 CHAT
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowEPOS GTW 270
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Pink
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama ShellTV II Headphones Wired Head-band TV Blac...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowEnergizer TWS40BK headphones/headset Wireless In-e...
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowV7 HB600S headphones/headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowV7 HB800ANC headphones/headset Wireless Head-band ...
Shop NowSamsung EO-IC100 Headset Wired In-ear Calls/Music ...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowAndrea Communications EDU-175 Headphones Wired Hea...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowSennheiser PC 5 CHAT
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowEPOS GTW 270 Hybrid
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowDELL WH125 Headset Wired Head-band Office/Call cen...
Shop Nowconnektgear HP532 USB-C /A /3.5mm Headset with Boo...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowLenovo Stereo Analog Headset Wired Head-band Offic...
Shop NowSamsung GH59-14677A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H111 Stereo Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Avid AE-75 Headset Wired Head-band Cal...
£14.34
£11.95
|
Recommended
Logitech 960 USB Computer Headset
£14.17
£11.81
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£20.46
£17.05
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£19.44
£16.20
|
Hot Product
Sandberg Bulk Headphone
£11.99
£9.99
|
Logitech H111 Stereo Headset
£16.52
£13.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2AE75K
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
825-26
|
981-000593
|
| Manufacturer |
Avid
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
Logitech
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Calls/Music/Sport/Everyday
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Music
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Not available
|
Boom microphone
|