Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s)
£6.97
£5.81
120mm, 650-1750 RPM, 120 m³/h, 70.5 cfm, 30 dBA, 2 mmH₂O, 4-Pin (PWM), 12 VDC, ARGB
- High Cost-Performance – Affordable and ideal for minimalist PC builders.
- Reinforced PBT Frame – Enhances stability, improving airflow and cooling efficiency.
- Anti-Resonance Mounting System – Reduces noise for a quieter operation.
- Vibrant ARGB Lighting – Customizable lighting effects add a stylish touch to your build.
- High Cooling Performance – Delivers superior cooling efficiency.
More Information
| SKU | MFW-B2DW-17NPA-R1 |
|---|---|
| EAN | 4719512154922 |
| Manufacturer | Cooler Master |
| Availability | Y |
| Product Family | MasterFan |
Description
MasterFan MF120 Lite Series
High-Efficiency Cooling
Enhanced PBT frame ensures stability, increases airflow, and optimizes cooling performance.
Silent Operation
Equipped with a flexible anti-resonance mounting system to effectively reduce noise.
ARGB Lighting
Vibrant ARGB illumination enhances the aesthetics of your PC build.
High-Efficiency Cooling
Enhanced PBT frame ensures stability, increases airflow, and optimizes cooling performance.
Silent Operation
Equipped with a flexible anti-resonance mounting system to effectively reduce noise.
ARGB Lighting
Vibrant ARGB illumination enhances the aesthetics of your PC build.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 650 RPM |
| Rotational speed (max) | 1750 RPM |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 70.5 cfm |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Airflow | 120 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 160000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Red, Green, Blue |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 70.5 cfm |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Airflow | 120 m³/h |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Safety current | 0.23 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.45 A |
| Fan power consumption | 2.76 W |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Indication | |
| Illumination colour | Red, Green, Blue |
| Other features | |
| Safety current | 0.23 Ah |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 140 mm A-RGB PWM ...
Shop NowHPE 777290-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowCorsair RS120 Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowHPE 775403-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm Computer case Fan 12 ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm PWM high-speed Comput...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm PWM high-speed Comput...
Shop NowARCTIC P14 Pro 140 mm PWM Fan
Shop NowARCTIC P14 Pro PST CO 140 mm PWM Fan with Cable Sp...
Shop NowARCTIC P9 Max (Black) - 92 mm High-Speed PWM Fan
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 120...
Shop NowARCTIC P14 PWM PST A-RGB 0dB - Semi-Passive 140 mm...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 120 mm A-RG...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB 120 mm A-RGB ...
Shop NowARCTIC Alpine 17 CO Processor Air cooler 9.2 cm Bl...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 120 mm A-RGB PWM Fa...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST CO - 120 mm PWM Fan wit...
Shop NowARCTIC Alpine 17 - Compact Intel CPU Cooler
Shop NowCooler Master MasterFan MF120 Lite Computer case F...
Shop NowCooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARG...
£6.97
£5.81
|
Bestseller
ARCTIC P14 PWM PST A-RGB 0dB - Semi-Pa...
£9.97
£8.31
|
Popular
ARCTIC Alpine 17 - Compact Intel CPU C...
£6.80
£5.67
|
Hot Product
ARCTIC Alpine 17 CO Processor Air cool...
£7.69
£6.41
|
HPE 777290-001 Processor Heatsink/Radi...
£6.85
£5.71
|
Recommended
be quiet! Pure Wings 3 120mm Computer...
£9.79
£8.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MFW-B2DW-17NPA-R1
|
ACFAN00239A
|
ACALP00040A
|
ACALP00041A
|
777290-001-REF
|
BL104
|
| Manufacturer |
Cooler Master
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
HPE
|
be quiet!
|
| Type |
fan
|
fan
|
Air cooler
|
Air cooler
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
Computer case
|
Processor
|
Processor
|
Processor
|
Computer case
|