SureFire Silent Flight RGB-680 Gaming mouse pad Black
£9.35
£7.79
680 x 280 x 3 mm, RGB-LED, USB 2.0, 5V / 100mA, 403 g
- Gaming mouse pad for precise mouse control
- Adjustable RGB LED illuminated edges
- 14 lighting modes – 8 static and 6 dynamic
- Compatible with optical and laser sensor mice
- Smooth surface for enhanced speed and control
- Optimised for all sensitivity settings
- Anti-slip rubber base for superior grip
- Plug and play – no driver needed
- Water resistant
- Power off memory function
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 48813 |
| EAN | 0023942488132 |
| Manufacturer | SureFire |
| Availability | Y |
Description
The SureFire Silent Flight RGB-680 Gaming Mouse Pad has RGB LED illuminated edges which can be perfectly tuned for your gaming set up. LIGHTING, PRECISION AND CONTROL The multicolour lighting can be controlled without installing software – just select one of the 14 modes available and get into the action! The Silent Flight Mouse Pad will even memorize the brightness and mode of RGB light for your next time use. OPTIMISED FOR YOUR MOUSE Delivering ultimate precision and complete in-game control, the Silent Flight Gaming Mouse Pad is optimised for all sensitivity settings for both optical and laser mice sensors. ROCK SOLID GRIP The pad’s micro-textured surface provides the ideal balance of control and speed and its anti-slip rubberized base guarantees a rock-solid grip during those most intense action-packed gaming sessions. PERFECT SIZE Select the size that suits your style of play. The large size is ideal for those who like to position the keypad on the mat for a more complete immersive set up.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Fiber, Polyester, Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| USB powered | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Package type | Box |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Fiber, Polyester, Rubber |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Fiber, Polyester, Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| USB powered | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Number of light modes | 14 |
| Wear-resistant | Yes |
| Voltage | 5 V |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 328 mm |
| Package weight | 489.8 g |
| Width | 680 mm |
| Depth | 280 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Weight | 403 g |
| Cable length | 1.8 m |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 328 mm |
| Package weight | 489.8 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Other features | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 328 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 200 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 355 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.25 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Desk Mat Studio Series
Shop NowPerixx DX-1000L mouse pad Gaming mouse pad Black, ...
Shop NowPerixx DX-1000XXL mouse pad Gaming mouse pad Black...
Shop NoweSTUFF ES80520BULK mouse pad Black
Shop NowROLINE Mouse Pad, Cloth black
Shop NowLogiLink ID0183 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowCables Direct MPG-3 mouse pad Grey
Shop NowLogiLink ID0196 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink ID0195 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink Q1 Mate Black, White
Shop NowDurable 570158 mouse pad Charcoal
Shop NowPerixx DX-1000XL mouse pad Gaming mouse pad Black,...
Shop NowStarTech.com Mouse Pad with Hand rest, 6.7x7.1x 0....
Shop NowFellowes 58021 mouse pad Blue
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support Memory Foam Mouse...
Shop NowSandberg Mousepad Black
Shop NowKensington Foam Mousepad with Integral Wrist Rest ...
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Memory Foam Mou...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
SureFire Silent Flight RGB-680 Gaming...
£9.35
£7.79
|
New
Cables Direct MPG-3 mouse pad Grey
£13.78
£11.48
|
Hot Product
Fellowes Mouse Mat Wrist Support - Mem...
£8.30
£6.92
|
Recommended
Sandberg Mousepad Black
£12.54
£10.45
|
Bestseller
Kensington Foam Mousepad with Integral...
£10.01
£8.34
|
Popular
LogiLink Q1 Mate Black, White
£8.04
£6.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
48813
|
MPG-3
|
9175801
|
520-05
|
62384
|
ID0055
|
| Manufacturer |
SureFire
|
Cables Direct
|
Fellowes
|
Sandberg
|
Kensington
|
LogiLink
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|