Kensington Foam Mousepad with Integral Wrist Rest Black
£10.14
£8.45
Foam Mousepad with Integral Wrist Rest Black
- Weight and pressure is distributed evenly throughout the foam padding for comfort over prolonged periods
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 62384 |
| EAN | 0636638006284 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Foam Wrist Rests provide extra comfort and support as you type or use a mouse, while ensuring a firm surface grip; integrated into a mouse pad, this black wrist rest ensures weight and pressure is distributed evenly throughout their durable foam padding for maximum effect over prolonged periods.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Foam |
| Technical details | |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | Taiwan |
| Height | 25 mm |
| Pallet net weight | 143.7 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Gaming mouse pad | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Foam |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Foam |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 330 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 250 mm |
| Weight | 140 g |
| Height | 25 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 330 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 330 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet gross weight | 143.7 kg |
| Pallet net weight | 143.7 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink ID0183 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowPerixx DX-1000L mouse pad Gaming mouse pad Black, ...
Shop NowPerixx DX-1000XXL mouse pad Gaming mouse pad Black...
Shop NoweSTUFF ES80520BULK mouse pad Black
Shop NowROLINE Mouse Pad, Cloth black
Shop NowSureFire Silent Flight RGB-680 Gaming mouse pad Bl...
Shop NowCables Direct MPG-3 mouse pad Grey
Shop NowLogitech Desk Mat Studio Series
Shop NowLogiLink ID0196 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink ID0195 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink Q1 Mate Black, White
Shop NowDurable 570158 mouse pad Charcoal
Shop NowPerixx DX-1000XL mouse pad Gaming mouse pad Black,...
Shop NowStarTech.com Mouse Pad with Hand rest, 6.7x7.1x 0....
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - PlushTouch Mous...
Shop NowFellowes 58021 mouse pad Blue
Shop NowFellowes Alfombrilla Black
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support Memory Foam Mouse...
Shop NowSandberg Mousepad Black
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Memory Foam Mou...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington Foam Mousepad with Integral...
£10.14
£8.45
|
Cables Direct MPG-3 mouse pad Grey
£13.78
£11.48
|
Hot Product
Fellowes Mouse Mat Wrist Support - Mem...
£8.89
£7.41
|
Recommended
Sandberg Mousepad Black
£12.54
£10.45
|
Popular
LogiLink Q1 Mate Black, White
£8.04
£6.70
|
New
Fellowes Mouse Mat Wrist Support - Plu...
£13.94
£11.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
62384
|
MPG-3
|
9175801
|
520-05
|
ID0055
|
9252003
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Cables Direct
|
Fellowes
|
Sandberg
|
LogiLink
|
Fellowes
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|