DataLocker DL GO 16GB Password-Protected, Encrypted USB-A Flash Drive AES FIPS 197 Optionally Managed
£58.75
£48.96
FIPS 197 Certified - Hardware-based AES 256-bit XTS mode encryption, IP68: Tamper-evident seal and waterproof up to 6.5ft, Optional Biometric Authentication, and Remotely Manage with SafeConsole Enterprise or MySafeConsole
- AES 256-bit / Biometric Unlock / TAA Compliant
- Top-Tier Security Made Simple
- Compact & Portable Design
- Optional Management with SafeConsole or MySafeConsole
More Information
| SKU | DLGO-016 |
|---|---|
| Manufacturer | DataLocker |
| Availability | Y |
| Product Family | DL GO |
Description
The DL GO Encrypted Flash Drive
Protect your data with DL GO, a secure USB drive designed for both performance and peace of mind. It combines strong hardware encryption with easy biometric unlock using Windows Hello or Touch ID, plus optional password-based two-factor authentication for added security. The DL GO ensures quick, reliable data transfers, while meeting strict compliance standards. Perfect for anyone who needs convenience, speed, and top-tier protection in one sleek device.
Secure Flash Drive with Encryption – Protect sensitive files with AES 256-bit XTS hardware encryption (FIPS compliant). Ideal for data protection on the go
Biometric Unlock for Quick Access – Use Windows Hello or Touch ID for fast, secure login.
Encrypted USB That’s TAA Compliant – Meets strict Trade Agreements Act standards for government and compliance-driven organizations
Optionally Manage – Add SafeConsole (sold separately) or MySafeConsole (free) for centralized control: password reset, enforce policies, lock or wipe devices, and track usage remotely
Plug-and-Play Secure USB Drive – Works with Windows, macOS, and Linux without extra software
Protect your data with DL GO, a secure USB drive designed for both performance and peace of mind. It combines strong hardware encryption with easy biometric unlock using Windows Hello or Touch ID, plus optional password-based two-factor authentication for added security. The DL GO ensures quick, reliable data transfers, while meeting strict compliance standards. Perfect for anyone who needs convenience, speed, and top-tier protection in one sleek device.
Secure Flash Drive with Encryption – Protect sensitive files with AES 256-bit XTS hardware encryption (FIPS compliant). Ideal for data protection on the go
Biometric Unlock for Quick Access – Use Windows Hello or Touch ID for fast, secure login.
Encrypted USB That’s TAA Compliant – Meets strict Trade Agreements Act standards for government and compliance-driven organizations
Optionally Manage – Add SafeConsole (sold separately) or MySafeConsole (free) for centralized control: password reset, enforce policies, lock or wipe devices, and track usage remotely
Plug-and-Play Secure USB Drive – Works with Windows, macOS, and Linux without extra software
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 120 MB/s |
| Read speed | 160 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 120 MB/s |
| Read speed | 160 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows / Mac OS / Limited on Linux |
| Compatible products | Citrix Compatibilities (Citrix Virtual Apps and Desktops service on Azure, XenDesktop 7.14, 7.15 LTSR, 7.16, 7.17) |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad integrated | No |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | Grey |
| Protection features | Water resistant |
| Certification | FIPS 197 |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Metal |
| Built-in display | No |
| Security | |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad integrated | No |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Fingerprint reader | No |
| Read-only function | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Fast secure erase | Yes |
| Brute-force attack defence | Yes |
| Management features | Auto-inventory, Password reset, Factory reset, Compliance report, Anti-malware scanner |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18.6 mm |
| Weight | 26 g |
| Height | 55.8 mm |
| Depth | 9.6 mm |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Product colour | Grey |
| Protection features | Water resistant |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows / Mac OS / Limited on Linux |
| Certification | FIPS 197 |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Other features | |
| Compatible products | Citrix Compatibilities (Citrix Virtual Apps and Desktops service on Azure, XenDesktop 7.14, 7.15 LTSR, 7.16, 7.17) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Compatible operating systems | Windows / Mac OS / Limited on Linux |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SanDisk iXpand USB flash drive 64 GB USB Type-C / ...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowiStorage datAshur BT 64 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 16 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk SDCZ75-256G-G46 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB3.2 GEN1 DRIV...
Shop NowLexar JumpDrive LJDF35P256G-RNBNG USB flash drive ...
Shop NowiStorage datAshur BT 32 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 256 GB USB Type-C /...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 128 GB USB Type-C /...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 128 GB USB Type-A ...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 512GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 512GB
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 D...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 512 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 8 GB | Secure Flash D...
Shop NowHypertec 64GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Blue 256GB
Shop NowSanDisk 00183588 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral INFD512GBCOU3.0 USB flash drive 512 GB US...
Shop NowiStorage datAshur PRO 4 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowIntegral 512GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowiStorage datAshur Personal² 32 GB | Secure Flash ...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 16 GB | Secure Flash ...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSamsung MUF-256BE USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 256 GB USB Type-A ...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Drive USB Ganda Ultra Tipe-C 256 GB USB fl...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowiStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowKioxia TransMemory U365 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 256 GB USB Type...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB 220MB/s Met...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 256 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB Kyson USB F...
Shop NowDataLocker DL GO 4GB Password-Protected, Encrypted...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
DataLocker DL GO 16GB Password-Protect...
£58.75
£48.96
|
Popular
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£57.42
£47.85
|
Bestseller
iStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Fl...
£80.10
£66.75
|
Integral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£48.83
£40.69
|
Integral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£48.83
£40.69
|
Recommended
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DLGO-016
|
INFD64GCOU3.0-197
|
IS-FL-DA3-256-8
|
INFD16GCRY3.0140-2
|
INFD16GCRYDL3.0140-2
|
INFD64GCRY3.0140-2
|
| Manufacturer |
DataLocker
|
Integral
|
iStorage
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
Sleeve
|
cap
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
Grey
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
| Capacity |
16GB to 25GB
|
64GB to 100GB
|
N/A
|
16GB to 25GB
|
16GB to 25GB
|
64GB to 100GB
|