Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECURE PASSWORD 256 AES FIPS 197 CRYPTO
£59.40
£49.50
64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECURE PASSWORD 256 AES FIPS 197 CRYPTO
- Certified to FIPS 197 - High-level information security standard approved by the U.S. Government
- Brute-Force Password Attack Protection - Data is automatically erased after 6 failed access attempts. The data and encryption key are securely destroyed and the crypto drive is reset
- Rugged Double-Layer Waterproof* Design - Protects the crypto drive against knocks, drops, break-in and submerging in water. The electronics are shielded by a hardended inner case. The rubberised silicone outer casing provides a final layer of protection
- Auto-lock - The crypto drive will automatically encrypt all data and lock when removed from a PC/Mac or when the screen saver or "computer lock" function is activated on the host PC/Mac
- Secure Entry - Data cannot be accessed without the correct high-strength alphanumeric 8-16 character password. A password hint option is available. The password hint cannot match the password
- SuperSpeed USB 3.0 - transfer all your confidential files and folders faster than ever before. Works on both PC & Mac
- Zero Footprint - No software installation is required before use, simple & easy to setup with no licencing or subscription fees
- Mandatory AES 256-bit Hardware Encryption - Superior protection vs. software encryption and ensures all data stored on the drive is secure
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD64GCRY3.0197 |
| EAN | 5055288430297 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
SuperSpeed data transfer with the data security of military grade 256-bit hardware encryption and a triple-layer case design, ensuring your sensitive data is completely safe and can be taken with you wherever you go.
Integral Crypto FIPS 197 encrypted USB 3.0 flash drive offers SuperSpeed data transfer with the data security of military grade 256-bit hardware encryption, as well as the environmental resistance of a triple-layer case design, ensuring your sensitive data is completely safe and can be taken with you wherever you go.
Compatible with Windows XP / Vista / 7 / 8.1 / 10, Mac OS X and all popular desktop and laptop brands such as Dell, Toshiba, Apple MacBook and iMac, ASUS, ACER, Samsung, HP and more.
Integral Crypto FIPS 197 encrypted USB 3.0 flash drive offers SuperSpeed data transfer with the data security of military grade 256-bit hardware encryption, as well as the environmental resistance of a triple-layer case design, ensuring your sensitive data is completely safe and can be taken with you wherever you go.
Compatible with Windows XP / Vista / 7 / 8.1 / 10, Mac OS X and all popular desktop and laptop brands such as Dell, Toshiba, Apple MacBook and iMac, ASUS, ACER, Samsung, HP and more.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 45 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Write speed | 45 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Form factor | Cap |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Time-out function | Yes |
| Lock-out function | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 33 g |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 33 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DataLocker DL GO 16GB Password-Protected, Encrypte...
Shop NowDataLocker DL GO 4GB Password-Protected, Encrypted...
Shop NowKingston Technology IronKey 128GB IKLP50 AES USB, ...
Shop NowLexar JumpDrive LJDF35P256G-RNBNG USB flash drive ...
Shop NowKingston Technology IronKey 64GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB Max Type-A ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB Kyson USB F...
Shop NowiStorage datAshur BT 32 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 16 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 64 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 64 GB USB Type-C / ...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 256 GB USB Type-C /...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 128 GB USB Type-C /...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 512GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 512GB
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 D...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 512 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB3.2 GEN1 DRIV...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowIntegral INFD512GBCOU3.0 USB flash drive 512 GB US...
Shop NowSanDisk 00183588 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 8 GB | Secure Flash D...
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowHypertec 64GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 512 GB...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Extreme Go USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowiStorage datAshur PRO 4 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 16 GB | Secure Flash ...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 32 GB | Secure Flash ...
Shop NowSamsung MUF-256BE USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 512GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Drive USB Ganda Ultra Tipe-C 256 GB USB fl...
Shop NowKioxia TransMemory U365 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowiStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 512 ...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 256 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 256 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£59.40
£49.50
|
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£57.42
£47.85
|
Bestseller
iStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Fl...
£80.10
£66.75
|
Integral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£48.83
£40.69
|
Hot Product
Integral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£48.83
£40.69
|
Recommended
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GCRY3.0197
|
INFD64GCOU3.0-197
|
IS-FL-DA3-256-8
|
INFD16GCRY3.0140-2
|
INFD16GCRYDL3.0140-2
|
INFD64GCRY3.0140-2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
iStorage
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
Sleeve
|
cap
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
N/A
|
16GB to 25GB
|
16GB to 25GB
|
64GB to 100GB
|