dbramante1928 eco-shield - iPhone 16/15 - Privacy
£33.55
£27.96
Eco-Shield, iPhone 16/15, Privacy
- New technology - feels like glass but won’t break like glass
- Made from recycled (rPET), 100% recyclable
- Features privacy filter ensuring protection against visual hacking and privacy from nosy by-sitters
- 7H hardness - Up to 5x stronger than screen alone
- Curved edge ensuring a luxury feel whilst remaining virtually invisible
- Antimicrobial-treated preventing microbial growth that causes discolouration and degradation.
- Easy application - precise alignment every time.
- Case-friendly
- Anti-fingerprint - finished with an anti-fingerprint coating to reduce finger marks
- Flawless touchscreen experience - precision touch sensitivity
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Privacy screen protector |
| SKU | ES61CL006209 |
| EAN | 5711428062093 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Description
Tired of broken screen protectors and want to keep your screen content private? Eco-shield Privacy is an unbreakable screen protector with privacy filter and made from recycled materials (rPET) & is 100% recyclable without compromising protection and quality. The easy application screen protector reacts like your phone's own screen, fits perfectly on your device and shields the content of your screen from everyone except you. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection. Combine it with a recycled phone case for 360-degree sustainable protection.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16/15 |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Features | |
| Protector type | Privacy screen protector |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Durable screen protection | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16/15 |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Privacy filtering function | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.4 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.4 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy S23...
Shop NowPanzerGlass ® Privacy Screen Protector iPhone 16 ...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield - iPhone 16 Pro - Black E...
Shop NowSamsung EF-US931CTEGWW mobile phone screen/back pr...
Shop NowSamsung EF-UA266 Clear screen protector 1 pc(s)
Shop NowPanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone ...
Shop NowPanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone ...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield D3O - iPhone 16 ProMax - ...
Shop NoweSTUFF ES515111 mobile phone screen/back protector...
Shop NowInfoCase PCPE-INFG2TG1 mobile phone screen/back pr...
Shop NowZebra SG-NGTC5-SCRNP-03 mobile phone screen/back p...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
dbramante1928 eco-shield - iPhone 16/1...
£33.55
£27.96
|
Popular
InfoCase PCPE-INFG2TG1 mobile phone sc...
£42.02
£35.02
|
Bestseller
Zebra SG-NGTC5-SCRNP-03 mobile phone s...
£44.99
£37.49
|
New
dbramante1928 Eco-Shield - Galaxy S23+...
£33.55
£27.96
|
Recommended
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung...
£27.72
£23.10
|
Hot Product
eSTUFF ES515111 mobile phone screen/ba...
£27.59
£22.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES61CL006209
|
PCPE-INFG2TG1
|
SG-NGTC5-SCRNP-03
|
ESSPBF001798
|
7324
|
ES515111
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Panasonic
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Sunstech
|
Zebra
|
Samsung
|
Samsung
|
Motorola
|