DICOTA D32175-RPET backpack Roll top backpack Black Polyester
£76.03
£63.36
Backpack Commuter Rolltop 13-16
- Spacious main compartment for notebook, documents or other personal items
- Robust main zipper, protected when rolled down
- Zippers with loop for easy handling
- Outer side pocket for bottles or umbrellas
- Comfortable shoulder and back padding
- Zipper front compartment for accessories
- Side zipper to main compartment for quick access
More Information
| SKU | D32175-RPET |
|---|---|
| EAN | 7640239423268 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The COMMUTER Rolltop offers plenty of storage space for your laptop and lots of accessories. The roll-top opening allows you to fill the rucksack flexibly, and the robust zip ensures easy opening and closing. A side zip allows access to the main compartment without having to open the main fastener – but your laptop remains protected. Additional security is provided by the combination lock for locking the main/laptop compartment and the concealable reflective strip for greater safety in traffic.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Roll top backpack |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester |
| Style | Urban |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
| Locking type | Combination lock |
| Weight & dimensions | |
| Width | 320 mm |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 265 x 30 x 385 mm |
| Height | 450 mm |
| Depth | 130 mm |
| Volume | 26 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Made with recycled materials | Yes |
| Technical details | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2216 backpack Travel backpack Bl...
Shop NowThule EnRoute TEBP4416 - Black backpack Casual bac...
Shop NowWenger/SwissGear 612570 backpack Casual backpack B...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowWenger/SwissGear XE Professional backpack Casual b...
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowDICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black ...
Shop NowDICOTA D32125 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowDICOTA D32119-RPET backpack Casual backpack Black,...
Shop NowPORT Designs MANHATTAN BACKPACK 15 17 BK Backpack
Shop NowTargus TBB652GL backpack City backpack Black Polye...
Shop NowTargus CUCT02BEU backpack Black Nylon
Shop NowTargus CityGear backpack Casual backpack Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D32175-RPET backpack Roll top b...
£76.03
£63.36
|
Hot Product
Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£67.36
£56.13
|
Popular
PORT Designs MANHATTAN BACKPACK 15 17...
£63.62
£53.02
|
Bestseller
Targus CityGear backpack Casual backpa...
£65.71
£54.76
|
New
Thule EnRoute TEBP4416 - Black backpac...
£105.24
£87.70
|
Wenger/SwissGear 612570 backpack Casua...
£82.15
£68.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32175-RPET
|
CUCT02BEU
|
170226
|
TCG662GL
|
3204849
|
612570
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Port Designs
|
Targus
|
Thule
|
Wenger/SwissGear
|