Wenger/SwissGear Sidebar 16'' backpack Casual backpack Black Polyester
£47.51
£39.59
26 L, 24 x 35.6 x 50 cm, 2.8 kg
- Padded 16" laptop compartment and dedicated 10" tablet pocket
- CaseBase Stabilizing Platform keeps the bag standing upright
- Comfort-fit shoulder straps
More Information
| SKU | 601468 |
|---|---|
| EAN | 7613329036709 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | Y |
Description
The Sidebar everyday backpack conveniently stores and protects today’s technology with padded compartments for a 16" laptop and a tablet, plus additional storage for all your power cords and electronic accessories.
- Padded back panel
- Padded grab handle
- Essentials organizer keeps items like cords, chargers and business cards neat and accessible
- Mesh side pockets
- Pass-Thru grab handle slides over the handle system of wheeled luggage for easy travel
- Padded back panel
- Padded grab handle
- Essentials organizer keeps items like cords, chargers and business cards neat and accessible
- Mesh side pockets
- Pass-Thru grab handle slides over the handle system of wheeled luggage for easy travel
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Interior pockets | Tablet pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Height | 500 mm |
| Depth | 356 mm |
| Volume | 26 L |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Port Designs Manhattan backpack Casual backpack Bl...
Shop NowWenger/SwissGear Fuse backpack Black Neoprene
Shop NowWenger/SwissGear 611905 backpack Casual backpack B...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowWenger/SwissGear XE Ryde backpack Casual backpack ...
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowStanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowDICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black ...
Shop NowDICOTA D32125 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowTargus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowTargus Cypress backpack Grey
Shop NowPORT Designs Courchevel backpack Casual backpack B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Wenger/SwissGear Sidebar 16''...
£47.51
£39.59
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel backpack Casua...
£39.17
£32.64
|
Popular
Targus TEB01 backpack Black Nylon
£54.61
£45.51
|
Recommended
Port Designs Manhattan backpack Casual...
£63.62
£53.02
|
Wenger/SwissGear Fuse backpack Black N...
£40.09
£33.41
|
Hot Product
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£63.00
£52.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
601468
|
160510
|
TEB01
|
170226
|
600630
|
TCG655GL
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Port Designs
|
Targus
|
Port Designs
|
Wenger/SwissGear
|
Targus
|