PORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual backpack Black Nylon
£52.93
£44.11
COURCHEVEL II BACK PACK 17.3 ECO
- 1680D ballistic nylon, 210D polyester, and 600D polyester construction for enhanced durability
- Compatible with notebooks up to 17.3 inches for versatile use
- Additional compartments for documents and tablets plus a side pocket for organized storage
- Padded shoulder straps and rain cover for comfortable, all-weather use"
More Information
| SKU | 160511 |
|---|---|
| EAN | 3567041605115 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Y |
Description
A backpack designed to carry and protect your laptop up to 17,3" and your tablet in dedicated compartments and pocket. It features an ECO lining made from recycled materials (r-PET). The large front pocket and two zipped front pockets will give you easy access to the items you need the most (phone, pens, business cards, chargers etc.). The side mesh pockets are designed to hold water bottles or other accessories with quick access. The shoulder straps and back are reinforced for comfort when carrying your belongings. The bottom of the bag is reinforced to offer better protection. The removable rain cover with reflective tape will prevent your bag to get wet.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Notebook compartment | Yes |
| Minimum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360 mm |
| Weight | 792 g |
| Height | 550 mm |
| Depth | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 822 g |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 360 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet gross width | 43 cm |
| Pallet gross length | 54 cm |
| Pallet gross height | 36 cm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet gross width | 43 cm |
| Pallet gross length | 54 cm |
| Pallet gross height | 36 cm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Wenger/SwissGear XE Professional backpack Casual b...
Shop NowDICOTA D32175-RPET backpack Roll top backpack Blac...
Shop NowStanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowTargus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowDICOTA D32119-RPET backpack Casual backpack Black,...
Shop NowDICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black ...
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowWenger/SwissGear XE Ryde backpack Casual backpack ...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowUrban Factory HEAVEE GREEN TRAVEL BACKPACK 15.6" E...
Shop NowTargus TBB618GL backpack Rucksack Black
Shop NowWenger/SwissGear Sidebar 16'' backpack Casual back...
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowTargus TEB01 backpack Black Nylon
Shop NowTargus CUCT02BEU backpack Black Nylon
Shop NowTargus CityGear backpack Casual backpack Black
Shop NowTargus Cypress backpack Grey
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£52.93
£44.11
|
Popular
Targus TEB01 backpack Black Nylon
£49.06
£40.88
|
Recommended
Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£67.36
£56.13
|
New
Wenger/SwissGear Sidebar 16''...
£47.51
£39.59
|
Hot Product
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£47.26
£39.38
|
Bestseller
Targus Cypress backpack Grey
£55.62
£46.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
160511
|
TEB01
|
CUCT02BEU
|
601468
|
TCG655GL
|
TBB58602GL
|
| Manufacturer |
Port Designs
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Targus
|