Digitus HDMI adapter, 90° angled
£2.16
£1.80
HHDMI Adapter, Type A, 90ø angled M/F, UHD 4K@60Hz, gold, bl
- Support up to 4K/2K with 60Hz
- Manufacturer’s notice: Please check whether the adapter enables the desired angle direction for your application. Please note the plug-in direction on your device.
More Information
| SKU | AK-330502-000-S |
|---|---|
| EAN | 4016032296164 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
4K/Ultra HD and 3D capable + Ethernet connectivity
This 4K 60Hz and 3D suitable adapter is used to ensure a better connection of normal HDMI cables with straight connectors in case of lack space. To avoid to bend the cable more than necessarry, for example .
This 4K 60Hz and 3D suitable adapter is used to ensure a better connection of normal HDMI cables with straight connectors in case of lack space. To avoid to bend the cable more than necessarry, for example .
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | HDMI Type A |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package type | Polybag |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package weight | 18 g |
| Package volume | 78.75 cm³ |
| Technical details | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Package volume | 78.75 cm³ |
| UK Trade Tariff code | 85366990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama 00205164 cable gender changer HDMI Type A (St...
Shop NowHama USB Adapter, USB-A Plug - USB-C Socket, USB 3...
Shop NowLogiLink HDMI to DVI Adapter HDMI 19-pin female DV...
Shop NowLogiLink AH0009 cable gender changer HDMI C HDMI A...
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowLogiLink AH0008 cable gender changer HDMI Black
Shop NowLindy HDMI 90 Degree Right Angled Adapter, Black
Shop NowLogiLink CA1017 cable gender changer Toslink Black
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowCables Direct CDL-DV005 cable gender changer DVI-D...
Shop NowStarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header...
Shop NowIntegral USB3.0 TYPE-C TO TYPE-A CONVERTER ADAPTER...
Shop NowDigitus RS 232 adapter
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowDigitus RS 232 adapter
Shop NowStarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapter - M/F
Shop Nowconnektgear USB 3 Adapter A Male to Type C Female ...
Shop NowStarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapter - F/F
Shop NowDigitus HDMI Adapter
Shop NowLogiLink NP0054 cable gender changer RJ45 Grey
Shop NowDigitus CAT 6A Class EA Modular Coupler, shielded
Shop NowStarTech.com Cisco Console Rollover Adapter for RJ...
Shop NowDigitus Mini gender changer / 9-pin
Shop NowV7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
Shop NowLindy High Speed HDMI Female To Female Coupler, Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Digitus HDMI adapter, 90° angled
£2.16
£1.80
|
Recommended
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapt...
£2.03
£1.69
|
Popular
StarTech.com Slimline DB9 Serial Gende...
£2.14
£1.78
|
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapt...
£1.93
£1.61
|
StarTech.com Low Profile 16in Parallel...
£2.81
£2.34
|
Bestseller
StarTech.com Cisco Console Rollover Ad...
£3.12
£2.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-330502-000-S
|
GC98FF
|
GC9SF
|
GC98MF
|
PLATE25F16LP
|
ROLLOVER
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|