StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapter - M/F
£1.80
£1.50
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapter - M/F
More Information
| SKU | GC98MF |
|---|---|
| EAN | 0065030773515 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Convert a DB9 female connector into an RJ45 female connector
The GC98MF Modular Adapter features a DB9 male connector and an RJ45 female connector. Used for modular RS232, RS422 and RS485 connections, the adapter converts a DB9 female connection into an RJ45 female connection. The adapter allows for custom serial pin out configurations.
The DB9M/RJ45F adapter is backed by lifetime warranty, guaranteeing long-lasting durability.
The StarTech.com Advantage
- Can be used to make customized serial connections
- Guaranteed reliability
The GC98MF Modular Adapter features a DB9 male connector and an RJ45 female connector. Used for modular RS232, RS422 and RS485 connections, the adapter converts a DB9 female connection into an RJ45 female connection. The adapter allows for custom serial pin out configurations.
The DB9M/RJ45F adapter is backed by lifetime warranty, guaranteeing long-lasting durability.
The StarTech.com Advantage
- Can be used to make customized serial connections
- Guaranteed reliability
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector(s) | DB9 Male, RJ45 Female |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, REACH |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 33.5 mm |
| Weight | 17.5 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 85 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package weight | 20 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, REACH |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDL-DV005 cable gender changer DVI-D...
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowLogiLink CA1017 cable gender changer Toslink Black
Shop NowLindy HDMI 90 Degree Right Angled Adapter, Black
Shop NowLogiLink AH0008 cable gender changer HDMI Black
Shop NowHama 00205164 cable gender changer HDMI Type A (St...
Shop NowLogiLink HDMI to DVI Adapter HDMI 19-pin female DV...
Shop NowIntegral USB3.0 TYPE-C TO TYPE-A CONVERTER ADAPTER...
Shop NowLogiLink HDMI Adapter Black
Shop NowStarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header...
Shop NowLogiLink AU0055 cable gender changer Black
Shop NowDigitus RS 232 adapter
Shop NowDigitus HDMI adapter, 90° angled
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowStarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapter - F/F
Shop NowDigitus RS 232 adapter
Shop Nowconnektgear USB 3 Adapter A Male to Type C Female ...
Shop NowDigitus HDMI Adapter
Shop NowDigitus Mini gender changer / 9-pin
Shop NowLogiLink NP0054 cable gender changer RJ45 Grey
Shop NowDigitus CAT 6A Class EA Modular Coupler, shielded
Shop NowDigitus Mini gender changer / 9-pin
Shop NowV7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
Shop NowLindy High Speed HDMI Female To Female Coupler, Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapt...
£1.80
£1.50
|
Hot Product
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapt...
£1.90
£1.58
|
Popular
StarTech.com Slimline DB9 Serial Gende...
£1.99
£1.66
|
StarTech.com Low Profile 16in Parallel...
£2.63
£2.19
|
Bestseller
LogiLink HDMI Adapter Black
£1.60
£1.33
|
LogiLink HDMI to DVI Adapter HDMI 19-p...
£2.33
£1.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GC98MF
|
GC98FF
|
GC9SF
|
PLATE25F16LP
|
AH0006
|
AH0002
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
LogiLink
|