Digitus USB Type-C™ 3-Port Hub + Fast Ethernet LAN Adapter
£19.40
£16.17
USB 2.0 Type-C 3-Port HUB & Fast Ethernet LAN 3x USB A/F, 1x RJ45 Lan, Chipset: FE1.1S/RTL8152B
- Universal USB multi-adaptor with Type-CTM connector
- Three USB 2.0 ports
- RJ45 Fast Ethernet port (10/100 Mbps)
- High-quality aluminium housing
- Cable length: 20 cm
- Chipset: FE1.1S/RTL8152B
- Size: 84 x 24 x 17 mm
- Weight: 25 g
- For all operating systems: Windows, Mac and Google Chrome
More Information
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Internal | No |
| SKU | DA-70253 |
| EAN | 4016032385998 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | N |
Description
Extend your USB Type-C™ Laptop by adding three USB ports and a Fast Ethernet port
- Universal USB multi-adaptor with Type-C™ connector
- Three USB 2.0 ports
- RJ45 Fast Ethernet network port
- For all operating systems: Windows, Mac and Google Chrome
The USB hub, featuring three standard USB 2.0 ports and an integrated Fast Ethernet connector, allows you to extend the connection options available for your USB Type-C™ laptop. Thanks to the easy plug-and-play configuration, you don't have to install drivers or change system settings.
- Universal USB multi-adaptor with Type-C™ connector
- Three USB 2.0 ports
- RJ45 Fast Ethernet network port
- For all operating systems: Windows, Mac and Google Chrome
The USB hub, featuring three standard USB 2.0 ports and an integrated Fast Ethernet connector, allows you to extend the connection options available for your USB Type-C™ laptop. Thanks to the easy plug-and-play configuration, you don't have to install drivers or change system settings.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Technical details | |
| Product colour | Aluminium |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Aluminium |
| Internal | No |
| Country of origin | China |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 84 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 25 g |
| Package volume | 297.5 cm³ |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 95.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 95.2 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package volume | 297.5 cm³ |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| UK Trade Tariff code | 84718000 |
| Other features | |
| Housing material | Aluminium |
| Package volume | 297.5 cm³ |
| Ports quantity | 3 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C/USB-A 2.5Gbps Ethernet Adapter
Shop NowTP-Link Archer AX1800 Nano Wi-Fi 6 Wireless USB Ad...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Gigabit Ethernet Adapter
Shop NowIntel Wi-Fi 6 AX200 (Gig+) Internal WLAN 2400 Mbit...
Shop NowMicroconnect MC-DR8111E network card Internal Ethe...
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit PCIe Network Adapter C...
Shop NowLogiLink UA0283 network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowMercusys AC650 Nano Wireless Dual Band USB Adapter
Shop NowMicroconnect USBMICROETHBB network card
Shop NowLogiLink WL0243 network card WLAN 1200 Mbit/s
Shop NowLogiLink WL0246 network card WLAN 876 Mbit/s
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - Ethernet RJ45 Female...
Shop NowCables Direct USB2-GIGETHB network card USB
Shop NowLogiLink UA0184A network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowSandberg Micro Wifi Dongle 650 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 2.5Gbps 2.5GBASE-T PCIe Network Card
Shop NowHewlett Packard Enterprise FlexFabric 10Gb 2-port ...
Shop NowLindy USB 3.0 Gigabit Ethernet Converter
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Card, 2-port
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Network Card
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Network Card
Shop NowUgreen 20265 network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowManhattan USB-A Line Extender, for use with RJ45 n...
Shop NowASUS USB-BT540
Shop NowStarTech.com USB Bluetooth 5.3 Class 1 Adapter Don...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowSandberg USB-C BT 5.3 Wireless Dongle
Shop NowLevelOne USB-0401 Gigabit USB Network Adapter
Shop NowD-Link AC1300 Wi-Fi 5 USB Adapter
Shop NowLogiLink UA0238B network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowLogiLink WL0238 network card WLAN 433 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB-C to Ethernet Adapter with USB-A ...
Shop NowLindy USB 3.2 Gen 1 Gigabit Ethernet Converter
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter with...
Shop NowBelkin USB 3.0 / Gigabit Ethernet
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter, NBA...
Shop NowSandberg USB-C Gigabit Network Adapter
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit PCIe Network Adapter C...
Shop NowMicroconnect USBMICROETHB network card Ethernet 10...
Shop NowStarTech.com USB-C to Gigabit Network Adapter - Wh...
Shop NowTP-Link 2.5 Gigabit PCIe Network Adapter
Shop NowSandberg USB BT 5.3 Wireless Dongle
Shop NowHPE USB Ethernet Adapter
Shop NowASUS USB-BT500 network card Bluetooth 3 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet NIC Netwo...
Shop NowStarTech.com USB Wi-Fi Adapter - AC600 - Dual-Band...
Shop NowStarTech.com USB 2.0 300 Mbps Mini Wireless-N Netw...
Shop NowDeLOCK USB 2.0, Bluetooth V4.0 3 Mbit/s
Shop NowIntel Wi-Fi 6E AX210 Internal WLAN 2400 Mbit/s
Shop NowBenQ WD02AT WLAN / Bluetooth 1201 Mbit/s
Shop NowLenovo 4X90Q84427 network card Ethernet
Shop NowTP-Link Archer T4E Internal WLAN 867 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 1 Port PCI Express PCIe Gigabit NIC S...
Shop NowTP-Link TL-WN781ND network card Internal WLAN 150 ...
Shop NowStarTech.com USB-C to Gigabit Ethernet Adapt...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowStarTech.com 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Netwo...
Shop NowTP-Link TL-WN881ND network card Internal WLAN 300 ...
Shop NowTP-Link TL-WN725N network card WLAN 150 Mbit/s
Shop NowHP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
Shop NowTP-Link TL-WN822N network card WLAN 300 Mbit/s
Shop NowLenovo 4X90S91830 network card Ethernet 1000 Mbit/...
Shop NowTP-Link Archer T3U Plus WLAN 867 Mbit/s
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter G2
Shop NowLenovo 4X90S91831 network card Ethernet
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus USB Type-C™ 3-Port Hub + Fast...
£19.40
£16.17
|
Popular
D-Link Hi-speed USB 2.0 10/100 Etherne...
£23.10
£19.25
|
TP-Link TL-WN781ND network card Intern...
£21.78
£18.15
|
Recommended
Manhattan USB-A Line Extender, for use...
£20.64
£17.20
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£23.92
£19.93
|
Hot Product
StarTech.com 1 Port PCI Express PCIe G...
£19.90
£16.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DA-70253
|
DUB-E100
|
TL-WN781ND
|
179300
|
USB31000S
|
ST1000SPEX2
|
| Manufacturer |
Digitus
|
D-Link
|
TP-LINK
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface |
Ethernet
|
Ethernet
|
WLAN
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
USB
|
USB
|
PCI Express
|
USB
|
USB
|
PCI Express
|