Sandberg USB-C BT 5.3 Wireless Dongle
£21.12
£17.60
Sandberg USB-C BT 5.3 Wireless Dongle
- Upgrade your PC with Bluetooth
- Driver-free installation
More Information
| SKU | 136-69 |
|---|---|
| EAN | 5705730136696 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
USB-C BT 5.3 Wireless Dongle enables you to create a wireless connection between your computer and other Bluetooth devices.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 2.0 |
| Interface | Bluetooth |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector form factor | Straight |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 2.1 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Realtek RTL8761BW |
| Maximum operating distance | 20 m |
| Maximum data transfer rate | 2.1 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
| Wireless range | 20 m |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | UKCA, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chipset | Realtek RTL8761BW |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Power | |
|---|---|
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 6 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 5 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 35 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Performance | |
| Wireless range | 20 m |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other features | |
| Chipset | Realtek RTL8761BW |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 20 m |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C/USB-A 2.5Gbps Ethernet Adapter
Shop NowTP-Link Archer AX1800 Nano Wi-Fi 6 Wireless USB Ad...
Shop NowLogiLink WL0246 network card WLAN 876 Mbit/s
Shop NowMicroconnect USBMICROETHBB network card Ethernet
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - Ethernet RJ45 Female...
Shop NowCables Direct USB2-GIGETHB network card USB
Shop NowMicroconnect USBETHGW network card Ethernet 1000 M...
Shop NowIntel Wi-Fi 6 AX200 (Gig+) Internal WLAN 2400 Mbit...
Shop NowVision TC-USBETH/BL network card Ethernet
Shop NowStarTech.com 2.5Gbps 2.5GBASE-T PCIe Network Card
Shop NowHewlett Packard Enterprise FlexFabric 10Gb 2-port ...
Shop NowLindy USB 3.0 Gigabit Ethernet Converter
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Network Card
Shop NowHPE Ethernet 1Gb 4-port 366FLR Internal 1000 Mbit/...
Shop NowLogiLink WL0243 network card WLAN 1200 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit PCIe Network Adapter C...
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter, NBA...
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter with...
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter, 100...
Shop NowLindy USB 3.2 Gen 1 Gigabit Ethernet Converter
Shop NowStarTech.com USB-C to Ethernet Adapter with USB-A ...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 562FLR-SFP+ Internal Ethe...
Shop NowLogiLink UA0238B network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowD-Link Wi-Fi 6 AX1800 USB 3.0 Dongle
Shop NowStarTech.com USB Bluetooth 5.3 Class 1 Adapter Don...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 560FLB FIO Internal 20000...
Shop NowUgreen 20265 network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowLogiLink UA0283 network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB 2.0 AC600 Mini Dual Band Wireless...
Shop NowSandberg USB-C Gigabit Network Adapter
Shop NowBelkin USB 3.0 / Gigabit Ethernet
Shop NowMicroconnect USBMICROETHB network card Ethernet 10...
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowStarTech.com USB-C to Gigabit Network Adapter - Wh...
Shop NowMicroconnect USBETHGW10 network card Ethernet 1000...
Shop NowLogiLink WL0238 network card WLAN 433 Mbit/s
Shop NowDigitus USB Type-C™ 3-Port Hub + Fast Ethernet L...
Shop NowLevelOne USB-0401 Gigabit USB Network Adapter
Shop NowMicroconnect MC-DR8111E network card Internal Ethe...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowManhattan USB-A Line Extender, for use with RJ45 n...
Shop NowStarTech.com Mini USB Bluetooth 4.0 Adapter - 50m ...
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Network Card
Shop NowDeLOCK USB 2.0, Bluetooth V4.0 3 Mbit/s
Shop NowSandberg Micro Wifi Dongle 650 Mbit/s
Shop NowSandberg USB BT 5.3 Wireless Dongle
Shop NowASUS USB-BT500 network card Bluetooth 3 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-AXE5400 Internal WLAN 2402 Mbit/s
Shop NowTP-Link 2.5 Gigabit PCIe Network Adapter
Shop NowLevelOne Gigabit USB Network Adapter, USB Hub
Shop NowBenQ WD02AT WLAN / Bluetooth 1201 Mbit/s
Shop NowSandberg USB-C/A 2.5 GbE RJ45 Adapter
Shop NowLenovo ThinkPad USB 3.0 Ethernet Adapter 1000 Mbit...
Shop NowHP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowIntel Wi-Fi 6E AX210 Internal WLAN 2400 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB Wi-Fi Adapter - AC600 - Dual-Band...
Shop NowLenovo 4X90Q84427 network card Ethernet
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter G2
Shop NowStarTech.com USB-C to Gigabit Ethernet Adapt...
Shop NowStarTech.com 1 Port PCI Express PCIe Gigabit NIC S...
Shop NowHP V8Y76AA Internal Ethernet
Shop NowTP-Link TL-WN822N network card WLAN 300 Mbit/s
Shop NowTP-Link TL-WN722N network card WLAN 150 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowStarTech.com 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Netwo...
Shop NowTP-Link TL-WN725N network card WLAN 150 Mbit/s
Shop NowHP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
Shop NowTP-Link Archer T4E Internal WLAN 867 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-AX1800 BT5.2 Internal WLAN / Bluetooth 17...
Shop NowDELL 470-ABBT network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowTP-Link TL-WN881ND network card Internal WLAN 300 ...
Shop NowGigabyte GC-WB1733D-I network card Internal WLAN /...
Shop NowTP-Link Archer T3U Plus WLAN 867 Mbit/s
Shop NowLenovo 4X90S91830 network card Ethernet 1000 Mbit/...
Shop NowTP-Link Archer T3U WLAN 867 Mbit/s
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg USB-C BT 5.3 Wireless Dongle
£21.12
£17.60
|
New
Microconnect USBETHGW network card Eth...
£31.44
£26.20
|
Popular
TP-Link TL-WN722N network card WLAN 15...
£21.78
£18.15
|
Recommended
Manhattan USB-A Line Extender, for use...
£20.64
£17.20
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£23.92
£19.93
|
Hot Product
StarTech.com 1 Port PCI Express PCIe G...
£19.90
£16.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
136-69
|
USBETHGW
|
TL-WN722N
|
179300
|
USB31000S
|
ST1000SPEX2
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Microconnect
|
TP-LINK
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface |
Bluetooth
|
Ethernet
|
WLAN
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
USB Type-C
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
PCI Express
|