Sandberg USB BT 5.3 Wireless Dongle
£21.12
£17.60
Sandberg USB BT 5.3 Wireless Dongle
- Upgrade your PC with Bluetooth
- Driver-free installation
- Tiny size
- Low power consumption
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | Bluetooth |
| Maximum data transfer rate | 3 Mbit/s |
| SKU | 134-34 |
| EAN | 5705730134340 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
USB BT 5.3 Wireless Dongle enables you to create a wireless connection between your computer and other Bluetooth devices.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 2.0 |
| Interface | Bluetooth |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 3 Mbit/s |
| Network | |
| Chipset | Realtek RTL8761B |
| Bluetooth profiles | A2DP, GAP, HSP |
| Bluetooth version | 5.0+EDR |
| Maximum operating distance | 20 m |
| Maximum data transfer rate | 3 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| RF transmission frequency | 2.4 MHz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chipset | Realtek RTL8761B |
| Certification | FCC |
| Internal | No |
| Component for | PC/Laptop |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14.5 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 24 g |
| Package width | 87 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 42 g |
| Packaging data | |
| Package width | 87 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 42 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Certificates | |
| Certification | FCC |
| Other features | |
| Bluetooth profiles | A2DP, GAP, HSP |
| Chipset | Realtek RTL8761B |
| Bluetooth version | 5.0+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C/USB-A 2.5Gbps Ethernet Adapter
Shop NowTP-Link Archer AX1800 Nano Wi-Fi 6 Wireless USB Ad...
Shop NowLogiLink WL0246 network card WLAN 876 Mbit/s
Shop NowLogiLink UA0184A network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowDigitus USB Type-C™ 3-Port Hub + Fast Ethernet L...
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter, 100...
Shop NowLogiLink UA0283 network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter with...
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB-C to Ethernet Adapter, NBA...
Shop NowMicroconnect USBMICROETHBB network card
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit PCIe Network Adapter C...
Shop NowLogiLink WL0243 network card WLAN 1200 Mbit/s
Shop NowCablenet 20cm USB 3.1c Male - Ethernet RJ45 Female...
Shop NowCables Direct USB2-GIGETHB network card USB
Shop NowMicroconnect MC-DR8111E network card Internal Ethe...
Shop NowHPE Ethernet 1Gb 4-port 366FLR Internal 1000 Mbit/...
Shop NowIntel Wi-Fi 6 AX200 (Gig+) Internal WLAN 2400 Mbit...
Shop NowVision TC-USBETH/BL network card Ethernet
Shop NowStarTech.com 2.5Gbps 2.5GBASE-T PCIe Network Card
Shop NowHewlett Packard Enterprise FlexFabric 10Gb 2-port ...
Shop NowLindy USB 3.0 Gigabit Ethernet Converter
Shop NowASUS USB-BT500 Bluetooth 3 Mbit/s
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Network Card
Shop NowLogiLink UA0238B network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowMicroconnect USBETHGW network card
Shop NowManhattan USB-A Line Extender, for use with RJ45 n...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 560FLB FIO Internal 20000...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowLevelOne USB-0401 Gigabit USB Network Adapter
Shop NowStarTech.com USB Bluetooth 5.3 Class 1 Adapter Don...
Shop NowSandberg USB-C BT 5.3 Wireless Dongle
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Network Card
Shop NowD-Link AX900 Wi-Fi 6 USB Adapter
Shop NowD-Link Wi-Fi 6 AX1800 USB 3.0 Dongle
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 562FLR-SFP+ Internal Ethe...
Shop NowBelkin USB 3.0 / Gigabit Ethernet
Shop NowStarTech.com USB-C to Ethernet Adapter with USB-A ...
Shop NowStarTech.com USB 2.0 AC600 Mini Dual Band Wireless...
Shop NowSandberg USB-C Gigabit Network Adapter
Shop NowLindy USB 3.2 Gen 1 Gigabit Ethernet Converter
Shop NowMicroconnect USBMICROETHB network card Ethernet 10...
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowStarTech.com USB-C to Gigabit Network Adapter - Wh...
Shop NowMicroconnect USBETHGW10 network card
Shop NowLogiLink WL0238 network card WLAN 433 Mbit/s
Shop NowHPE USB Ethernet Adapter
Shop NowUgreen 20265 network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Card, 2-port
Shop NowDeLOCK USB 2.0, Bluetooth V4.0 3 Mbit/s
Shop NowStarTech.com Mini USB Bluetooth 4.0 Adapter - 50m ...
Shop NowSandberg Micro Wifi Dongle 650 Mbit/s
Shop NowIntel Wi-Fi 6E AX210 Internal WLAN 2400 Mbit/s
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter G2
Shop NowBenQ WD02AT WLAN / Bluetooth 1201 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB Wi-Fi Adapter - AC600 - Dual-Band...
Shop NowHP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
Shop NowLevelOne Gigabit USB Network Adapter, USB Hub
Shop NowHP V8Y76AA Internal Ethernet
Shop NowLenovo 4X90Q84427 network card Ethernet
Shop NowSandberg USB-C/A 2.5 GbE RJ45 Adapter
Shop NowStarTech.com 1 Port PCI Express PCIe Gigabit NIC S...
Shop NowTP-Link AX1800 Dual Antennas High Gain Wireless US...
Shop NowTP-Link Archer T4E Internal WLAN 867 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB-C to Gigabit Ethernet Adapt...
Shop NowDELL 470-ABBT network card Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-AX1800 BT5.2 Internal WLAN / Bluetooth 17...
Shop NowStarTech.com 1 Port PCI Express PCIe Gigabit Netwo...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network A...
Shop NowTP-Link TL-WN722N network card WLAN 150 Mbit/s
Shop NowTP-Link Archer T3U Plus WLAN 867 Mbit/s
Shop NowTP-Link TL-WN822N network card WLAN 300 Mbit/s
Shop NowTP-Link TL-WN725N network card WLAN 150 Mbit/s
Shop NowHP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
Shop NowTP-Link TL-WN881ND network card Internal WLAN 300 ...
Shop NowTP-Link Archer T3U WLAN 867 Mbit/s
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Sandberg USB BT 5.3 Wireless Dongle
£21.12
£17.60
|
Microconnect USBETHGW network card
£31.33
£26.11
|
Popular
TP-Link TL-WN722N network card WLAN 15...
£21.78
£18.15
|
Manhattan USB-A Line Extender, for use...
£20.64
£17.20
|
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£23.92
£19.93
|
Recommended
StarTech.com 1 Port PCI Express PCIe G...
£19.90
£16.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
134-34
|
USBETHGW
|
TL-WN722N
|
179300
|
USB31000S
|
ST1000SPEX2
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Microconnect
|
TP-LINK
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface |
Bluetooth
|
N/A
|
WLAN
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
USB
|
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
PCI Express
|