Elo Touch Solutions 1004LS Digital signage flat panel 25.4 cm (10") LED 400 cd/m² Grey Touchscreen
£314.44
£262.03
10.1'', 16:10, 1280 x 800, 60 Hz, 239.94 x 163 x 15 mm
More Information
| SKU | E967935 |
|---|---|
| EAN | 0843173157092 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
Razor thin design.
Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 10-inch touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning design with thin borders, enhanced durability and state-of-the- art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
A clean slate for touch experiences.
The perfect pairing for your POS terminal.
Whether you want to pair the 1004LS with a PC, a mobile device or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors offers the perfect compact touch display with the sleekness you desire at the point of sale.
Get peace of mind with EloCare.SM
From advance unit replacement to extended warranties, EloCare delivers service and support from the peopl who know your Elo products best.
Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 10-inch touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning design with thin borders, enhanced durability and state-of-the- art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
A clean slate for touch experiences.
The perfect pairing for your POS terminal.
Whether you want to pair the 1004LS with a PC, a mobile device or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors offers the perfect compact touch display with the sleekness you desire at the point of sale.
Get peace of mind with EloCare.SM
From advance unit replacement to extended warranties, EloCare delivers service and support from the peopl who know your Elo products best.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT-LCD |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 216.96 x 135.6 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 25.4 cm (10") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Response time | 30 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Display diagonal (metric) | 256.54 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 60 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (typical) | 6.6 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 239.9 mm |
| Display depth | 15 mm |
| Display height | 163 mm |
| Display weight | 600 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 312 mm |
| Package depth | 77 mm |
| Package height | 222 mm |
| Package weight | 1.11 kg |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1509L Digital signage flat pan...
Shop NowElo Touch Solutions 1504LS Digital signage flat pa...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowLG 43PK640S Signage Display Interactive table 109....
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop NowElo Touch Solutions 1304LS Digital signage flat pa...
Shop NowSamsung QB13C 33 cm (13") LCD Wi-Fi 500 cd/m² Ful...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama LH3260HS-B1AG Signage Display Digital A-boa...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions 1004LS Digital sig...
£314.44
£262.03
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£467.69
£389.74
|
New
Elo Touch Solutions ET1093L 25.6 cm (1...
£320.33
£266.94
|
Recommended
Elo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19&...
£453.23
£377.69
|
Hot Product
Elo Touch Solutions E351600 Signage Di...
£464.15
£386.79
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21....
£417.02
£347.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E967935
|
E326154
|
E321195
|
E330817
|
E351600
|
E126096
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
N/A
|
1024 x 768 pixels
|
N/A
|
1280 x 1024 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
1
|
N/A
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| HD type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Full HD
|