Samsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (32") LCD Wi-Fi 400 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 24/7
£462.68
£385.57
Samsung QM32C, Digital signage flat panel, 81.3 cm (32"), LCD, 1920 x 1080 pixels, Wi-Fi, 24/7
More Information
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display Technology | LCD |
| Display brightness | 400cd/m² |
| Product design | Digital signage flat panel |
| SKU | LH32QMCEPGCXEN |
| EAN | 8806095205007 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
| Product Family | QMC |
Description
Samsung QM32C. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display technology: LCD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: Full HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen. Product colour: Black
Specifications
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.36375 x 0.36375 mm |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Haze rate | 1% |
| RGB colour space | NTSC |
| Pixel frequency (max) | 148.5 MHz |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Infrared data port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 1.15 cm |
| Bezel width (side) | 1.15 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.15 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Certification | Class B 60950-1, 62368-1 |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Screen shape | Flat |
| Bezel colour | Charcoal Black |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 55 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Computer system type | System on Chip (SoC) |
| Operating system installed | Tizen |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system version | 7.0 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 727.3 mm |
| Display depth | 28.5 mm |
| Display height | 421.9 mm |
| Display weight | 5.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 817 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 507 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | Class B 60950-1, 62368-1 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | IPS |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Audio out (mini jack) | 1 |
| Thin Client | |
| Operating system installed | Tizen |
| Other features | |
| Panel type | IPS |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Display technology | LCD |
| Bluetooth | Yes |
| Bezel width (top) | 1.15 cm |
| Bezel width (side) | 1.15 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.15 cm |
| Optional features | STN-L3200C |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 ...
Shop NowLG 43PK640S Signage Display Interactive table 109....
Shop NowLG 50PK640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowSamsung LH32QMCEBGCXEN Signage Display Digital sig...
Shop NowLG 43UH5Q Digital signage flat panel 109.2 cm (43"...
Shop NowSharp MultiSync E509 Digital signage flat panel 12...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 43" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowViewsonic 50" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 55" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowElo Touch Solutions 1504L Digital signage flat pan...
Shop NowElo Touch Solutions 1564L Interactive flat panel 3...
Shop NowElo Touch Solutions 1504LS Digital signage flat pa...
Shop NowHisense 32" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowElo Touch Solutions 1509L Digital signage flat pan...
Shop NowElo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2495L 60.5 cm (23.8") LCD 540 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17") LCD/TFT 22...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2294L 54.6 cm (21.5") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 2494L 60.5 cm (23.8") LCD 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 240 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2295L 54.6 cm (21.5") LED 400 ...
Shop NowNEC MultiSync M321 Digital signage flat panel 81.3...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 ...
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop Nowiiyama LH4375UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowSamsung QB13C 33 cm (13") LCD Wi-Fi 500 cd/m² Ful...
Shop NowElo Touch Solutions 1304LS Digital signage flat pa...
Shop NowSamsung QH43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung BE43C-H Digital signage flat panel 109.2 c...
Shop NowSamsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Shop Nowiiyama LH5541UHS-B2 Signage Display Kiosk design 1...
Shop Nowiiyama LH4360UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.5") LCD 250 ...
Shop NowSamsung QB43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 55UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowSamsung QB50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowLG 50UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama PROLITE LE4341S-B2 Digital signage flat pan...
Shop NowSamsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Samsung QM32C Digital signage flat pan...
£462.68
£385.57
|
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
£548.72
£457.27
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£506.47
£422.06
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£467.69
£389.74
|
Recommended
Elo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17&...
£505.18
£420.98
|
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£474.22
£395.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH32QMCEPGCXEN
|
E144246
|
E331214
|
E326154
|
E326942
|
E334335
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
3
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD/TFT
|
LCD
|
| HD type |
Full HD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|