Elo Touch Solutions 1504LS Digital signage flat panel 39.6 cm (15.6") LED 350 cd/m² Full HD Black Touchscreen
£460.15
£383.46
15.6'', 16:9, 1920 x 1080, 60 Hz, USB, 359.73 x 218.82 x 14.97 mm
More Information
| SKU | E968313 |
|---|---|
| EAN | 0843173155555 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
Razor thin design.
Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 15-inch
touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning
design with thin borders, enhanced durability and state-of-the-
art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Available in a range of
sizes from 7- to 15-inch.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone
to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
A clean slate for
touch experiences.
The perfect pairing for
your POS terminal.
Whether you want to pair the 1504LS with a PC, a mobile device
or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors
offers the perfect compact touch display with the sleekness you
desire at the point of sale.
Get peace of mind
with EloCare
From advance unit replacement to extended warranties,
EloCare delivers service and support from the people
who know your Elo products best.
Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 15-inch
touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning
design with thin borders, enhanced durability and state-of-the-
art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Available in a range of
sizes from 7- to 15-inch.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone
to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
A clean slate for
touch experiences.
The perfect pairing for
your POS terminal.
Whether you want to pair the 1504LS with a PC, a mobile device
or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors
offers the perfect compact touch display with the sleekness you
desire at the point of sale.
Get peace of mind
with EloCare
From advance unit replacement to extended warranties,
EloCare delivers service and support from the people
who know your Elo products best.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT-LCD |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 344.16 x 193.59 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 20 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Anti-glare screen | Yes |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 8 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 359.7 mm |
| Display depth | 15 mm |
| Display height | 218.8 mm |
| Display weight | 1.11 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 432 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package height | 295 mm |
| Package weight | 1.91 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LED |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sharp MultiSync E509 Digital signage flat panel 12...
Shop NowSamsung BE43C-H Digital signage flat panel 109.2 c...
Shop NowNEC MultiSync M321 Digital signage flat panel 81.3...
Shop NowSamsung QH43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Shop NowSamsung QB43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QB50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QB55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (...
Shop NowElo Touch Solutions 1564L Interactive flat panel 3...
Shop NowHisense 32" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowLG 43PK640S Signage Display Interactive table 109....
Shop NowElo Touch Solutions 1504L Digital signage flat pan...
Shop NowViewsonic 55" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 50" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 43" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowLG 43UH5Q Digital signage flat panel 109.2 cm (43"...
Shop NowSamsung LH32QMCEBGCXEN Signage Display Digital sig...
Shop NowLG 50PK640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowElo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2295L 54.6 cm (21.5") LED 400 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17") LCD/TFT 22...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2294L 54.6 cm (21.5") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 240 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2495L 60.5 cm (23.8") LCD 540 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2494L 60.5 cm (23.8") LCD 225 ...
Shop NowSamsung QB13C 33 cm (13") LCD Wi-Fi 500 cd/m² Ful...
Shop Nowiiyama LH4375UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 1304LS Digital signage flat pa...
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 ...
Shop Nowiiyama LH4360UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop Nowiiyama LH5541UHS-B2 Signage Display Kiosk design 1...
Shop NowElo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.5") LCD 250 ...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 55UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 50UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowElo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LCD 235 cd...
Shop Nowiiyama PROLITE LE4341S-B2 Digital signage flat pan...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions 1504LS Digital sig...
£460.15
£383.46
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
£548.72
£457.27
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£506.47
£422.06
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£467.69
£389.74
|
Recommended
Elo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17&...
£505.18
£420.98
|
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£474.22
£395.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E968313
|
E144246
|
E331214
|
E326154
|
E326942
|
E334335
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD/TFT
|
LCD
|
| HD type |
Full HD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|