Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225 cd/m² Full HD White Touchscreen
£941.71
£784.76
23.8", 1920 x 1080, 16:9, TFT, 225 nits, HDMI, VGA, USB, White
More Information
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display Technology | LCD |
| Display brightness | 225cd/m² |
| SKU | E659395 |
| EAN | 0843173135472 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
DICOM Medical Grade Touchscreen Monitors
The 03-Series Medical Grade Touchscreen Monitors merge best-in-class touchscreen technology with DICOM Part 14 functionality to help enhance clinical review for healthcare providers while increasing patient engagement. With a compact form factor and sleek design, the touchscreen monitors are well-suited for EMR documentation, image viewing, clinical collaboration, deployment within the laboratory and pharmacy and for integration into medical devices.
DICOM 14 - Designed for Consistent Image Review
Get the image accuracy you need during clinical review with the 03-Series medical grade touch screen monitors. To help ensure healthcare providers and patients can view clear, accurate and consistent medical images, the displays are pre-calibrated from the factory per AAPM secondary display guidelines in compliance with the DICOM 14 GSDF curve.
Enhancing Clinical Workflow with Touch
From analyzing X-rays and scans to reviewing vitals, lab results and medical history, adding touchscreens into the clinical workflow creates efficiencies while improving the patient and provider experience.
Purpose-built for Healthcare
The 03-Series medical grade touch screen monitors offer flexibility for installation in a variety of healthcare environments to support increased communication among patients and healthcare providers.
Medical Device Ready
With a full line of touch technologies and display solutions, Elo can help develop and customize products for almost any medical device including ventilator monitors, anesthesia monitors, patient monitors and medication dispensers. From operating rooms to patient rooms, laboratories and anywhere healthcare is provided, Elo products are well-suited for medical applications where consistent and long-lasting quality and touch performance are critical.
The 03-Series Medical Grade Touchscreen Monitors merge best-in-class touchscreen technology with DICOM Part 14 functionality to help enhance clinical review for healthcare providers while increasing patient engagement. With a compact form factor and sleek design, the touchscreen monitors are well-suited for EMR documentation, image viewing, clinical collaboration, deployment within the laboratory and pharmacy and for integration into medical devices.
DICOM 14 - Designed for Consistent Image Review
Get the image accuracy you need during clinical review with the 03-Series medical grade touch screen monitors. To help ensure healthcare providers and patients can view clear, accurate and consistent medical images, the displays are pre-calibrated from the factory per AAPM secondary display guidelines in compliance with the DICOM 14 GSDF curve.
Enhancing Clinical Workflow with Touch
From analyzing X-rays and scans to reviewing vitals, lab results and medical history, adding touchscreens into the clinical workflow creates efficiencies while improving the patient and provider experience.
Purpose-built for Healthcare
The 03-Series medical grade touch screen monitors offer flexibility for installation in a variety of healthcare environments to support increased communication among patients and healthcare providers.
Medical Device Ready
With a full line of touch technologies and display solutions, Elo can help develop and customize products for almost any medical device including ventilator monitors, anesthesia monitors, patient monitors and medication dispensers. From operating rooms to patient rooms, laboratories and anywhere healthcare is provided, Elo products are well-suited for medical applications where consistent and long-lasting quality and touch performance are critical.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 16 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Supported graphics resolutions | 640 x 400, 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 500, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1366 x 768, 1440 x 900 (WXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 70 Hz |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 17.33 W |
| Power consumption (off) | 0.24 W |
| Power consumption (typical) | 15.68 W |
| Power consumption (standby) | 1.09 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (with stand) | 432.9 mm |
| Depth (with stand) | 233 mm |
| Weight (with stand) | 9.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 680 mm |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Power supply type | DC |
| Panel type | TFT |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Weight (without stand) | 6.69 kg |
| Display viewable area (HxV) | 527.04 x 296.46 mm |
| Weight (with stand) | 9.8 kg |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Power supply type | DC |
| Panel type | TFT |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Weight (without stand) | 6.69 kg |
| Display viewable area (HxV) | 527.04 x 296.46 mm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Power consumption (max) | 17.33 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| LED indicators | Power |
| Height (with stand) | 432.9 mm |
| Display technology | LCD |
| Depth (with stand) | 233 mm |
| Built-in camera | No |
| Weight (with stand) | 9.8 kg |
| Maximum refresh rate | 70 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung QH65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung QH55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QH50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung 65" Crystal UHD 4K Signage QE65T
Shop NowSamsung QH43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung QM65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowViewsonic 65" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Slate Digital signa...
Shop NowViewsonic 75“ 4K OS-Free Commercial Display
Shop NowViewsonic 55" 4K Professional Commercial Display w...
Shop Nowiiyama LH5575UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowSharp MultiSync M552 Digital signage flat panel 13...
Shop NowSamsung EM32DX Digital signage flat panel 80 cm (3...
Shop Nowiiyama LH6564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 4304L Interactive flat panel 1...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowSamsung QM32C-T Digital signage flat panel 81.3 cm...
Shop NowLG 65UH5Q-E Signage Display 165.1 cm (65") Wi-Fi 5...
Shop NowSharp ME652 Digital signage flat panel 165.1 cm (6...
Shop NowSharp ME552 Digital signage flat panel 139.7 cm (5...
Shop NowLG 65PK640S Signage Display Interactive table 165....
Shop NowLG 75PK640S Signage Display Interactive table 190....
Shop NowHikvision DS-D6055UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowHikvision DS-D6050UN-DP Signage Display Digital si...
Shop Nowiiyama LH5065UHSB-B1AG Signage Display Digital sig...
Shop NowElo Touch Solutions 3263L 80 cm (31.5") LED 500 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5") LED 450 c...
Shop NowElo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 4363L 43-INCH ...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 4 Slate Interactive f...
Shop NowViewsonic CDE7530 Signage Display 190.5 cm (75") W...
Shop NowLG 75UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 75DM66D Signage Display 190.5 cm (75") LED...
Shop NowHisense 65DM66D Signage Display 165.1 cm (65") LED...
Shop Nowiiyama LH6565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH7565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowElo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27") LCD 270 c...
Shop NowDELL P5525QC Digital signage flat panel 138.8 cm (...
Shop NowElo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21.5") LCD 225...
Shop Nowiiyama LH6560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop Nowiiyama LH5564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23...
£941.71
£784.76
|
New
Elo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27&...
£773.75
£644.79
|
Popular
Elo Touch Solutions 1903LM 48.3 cm (19...
£856.81
£714.01
|
Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21...
£831.41
£692.84
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27...
£954.32
£795.27
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 3263L 80 cm (31.5&...
£818.26
£681.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E659395
|
E351997
|
E658586
|
E658992
|
E659793
|
E343671
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
White
|
N/A
|
White
|
White
|
White
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
2
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
SVGA
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|