Elo Touch Solutions 3263L 80 cm (31.5") LED 500 cd/m² Full HD Black Touchscreen
£820.82
£684.02
31.5'', TFT LCD (LED), PCAP, clear, 16:9, 1920 x 1080 @ 60hz, 8 ms, HDMI, VGA, 747.3x452.7x55 mm
More Information
| HD type | Full HD |
|---|---|
| Display Technology | LED |
| Display brightness | 500cd/m² |
| SKU | E343671 |
| EAN | 0843173126906 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
The perfect touchscreen for any enclosure.
Elo's 3263L 32-inch full HD open-frame delivers a state-of-the-art slim form factor designed for easy integration into enclosures and kiosks. Whether for self-order and self-checkout kiosks or industrial controls, operating room control boards and wayfinding solutions, Elo’s commercial-grade interactive displays offer the versatility to add touch to your solution.
Brilliant, interactive TouchPro PCAP display.
The 3263L offers anti-glare or anti-friction models with edge-to-edge glass and up to 40 simultaneous touches for an enhanced, tablet-like experience.
Designed for easy integration.
Mount the 3263L touchscreen monitor in landscape, portrait and upward facing orientations, providing optimal flexibility for integrating in any counter, kiosk or cabinet design.
Get the viewing experience you want to see.
Whether viewing straight on or at an angle, close-up or from a distance, Elo’s touchscreen displays offer optimal clarity for the viewing experience.
Place your touchscreen behind an extra layer of protection.
For installations that require specific IP ratings or protection from vandalism and harsh environments, Elo’s TouchPro PCAP displays offer touch thru capability. With touch thru technology, the display can be mounted behind a front layer of glass up to 6 mm or plastic up to 3 mm to create a fully enclosed kiosk.
Elo's 3263L 32-inch full HD open-frame delivers a state-of-the-art slim form factor designed for easy integration into enclosures and kiosks. Whether for self-order and self-checkout kiosks or industrial controls, operating room control boards and wayfinding solutions, Elo’s commercial-grade interactive displays offer the versatility to add touch to your solution.
Brilliant, interactive TouchPro PCAP display.
The 3263L offers anti-glare or anti-friction models with edge-to-edge glass and up to 40 simultaneous touches for an enhanced, tablet-like experience.
Designed for easy integration.
Mount the 3263L touchscreen monitor in landscape, portrait and upward facing orientations, providing optimal flexibility for integrating in any counter, kiosk or cabinet design.
Get the viewing experience you want to see.
Whether viewing straight on or at an angle, close-up or from a distance, Elo’s touchscreen displays offer optimal clarity for the viewing experience.
Place your touchscreen behind an extra layer of protection.
For installations that require specific IP ratings or protection from vandalism and harsh environments, Elo’s TouchPro PCAP displays offer touch thru capability. With touch thru technology, the display can be mounted behind a front layer of glass up to 6 mm or plastic up to 3 mm to create a fully enclosed kiosk.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 44.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.61 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1000 mm |
| Package depth | 306 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 17 kg |
| Cables included | AC, HDMI, USB, VGA |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | TFT |
| Depth (without stand) | 55 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Weight (without stand) | 11 kg |
| Height (without stand) | 452.7 mm |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Panel type | TFT |
| Depth (without stand) | 55 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Weight (without stand) | 11 kg |
| Height (without stand) | 452.7 mm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LED |
| Digital vertical frequency | 47 - 63 Hz |
| Digital horizontal frequency | 31.5 - 80 kHz |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Shop NowSamsung 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T
Shop NowSamsung QH55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QH50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSharp MultiSync E659 Digital signage flat panel 16...
Shop NowSamsung 65" Crystal UHD 4K Signage QE65T
Shop NowSamsung BE50C-H Digital signage flat panel 127 cm ...
Shop NowSamsung QB24C-T Digital signage flat panel 61 cm (...
Shop NowSamsung QH43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QB55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowViewsonic 65" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowAG Neovo NSD-4303 Digital signage flat panel 108 c...
Shop NowViewsonic 55" 4K Professional Commercial Display w...
Shop Nowiiyama LH5575UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH4375UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH6564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH5064UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Slate Digital signa...
Shop Nowiiyama LH5065UHSB-B1AG Signage Display Digital sig...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop Nowiiyama TW3226AS-B3P Signage Display Kiosk design 8...
Shop NowLG 65UH5Q-E Signage Display 165.1 cm (65") Wi-Fi 5...
Shop NowSharp ME552 Digital signage flat panel 139.7 cm (5...
Shop NowLG 65PK640S Signage Display Interactive table 165....
Shop NowLG 75PK640S Signage Display Interactive table 190....
Shop NowHikvision DS-D6055UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowHikvision DS-D6050UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowDELL P5525QC Digital signage flat panel 138.8 cm (...
Shop NowElo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21.5") LCD 225...
Shop NowElo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27") LCD 270 c...
Shop NowElo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225...
Shop NowElo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5") LED 450 c...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 4 Slate Interactive f...
Shop NowSony FW-65BZ35L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowLG 75UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 55" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 65DM66D Signage Display 165.1 cm (65") LED...
Shop NowSharp ME432 Digital signage flat panel 109.2 cm (4...
Shop Nowiiyama LH6565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH4365UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH5041UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH6560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop Nowiiyama LH5564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LCD 235 cd...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Elo Touch Solutions 3263L 80 cm (31.5&...
£820.82
£684.02
|
Elo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27&...
£773.75
£644.79
|
Popular
Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19&...
£656.42
£547.02
|
Elo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27&...
£722.48
£602.07
|
Bestseller
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag...
£693.34
£577.78
|
Hot Product
Samsung 55" Crystal UHD 4K Signag...
£859.18
£715.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E343671
|
E351997
|
E351388
|
E126483
|
LH50QETELGCXEN
|
LH55QETELGCXEN
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
Samsung
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
1
|
1
|
2
|
2
|
| Product design |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
N/A
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
N/A
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|