Elo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signage flat panel 39.6 cm (15.6") LED Wi-Fi 250 cd/m² Full HD Stainless steel Touchscreen Built-in processor Android
£1,103.86
£919.88
15.6'', 1920 x 1080 @ 60Hz, Qualcomm Snapdragon QCS6490, 8 GB, 16:9, 100 - 240 V AC, 50 - 60 Hz, 383 mm x 231.5 mm x 30.9 mm, 2.4 kg, Stainless Steel, without PoE
More Information
| SKU | E176451 |
|---|---|
| EAN | 0843173162072 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
Designed intentionally for demanding environments.
Elo has designed and engineered the I-Series Steel to help ensure optimal versatility for seamless integration into almost any environment.
Fully integrated power-over-ethernet (POE).
With POE, you can say goodbye to your power adapter and the expense of power drops. All you need is a POE-capable network and an ethernet cable and you are ready to power on.
Integrated VESA for ease of mounting.
The industrial-grade I-Series Steel can be mounted in landscape and portrait, providing optimal flexibility for mounting to a wall, pole, arm or any third party compatible VESA mount.
Elo has designed and engineered the I-Series Steel to help ensure optimal versatility for seamless integration into almost any environment.
Fully integrated power-over-ethernet (POE).
With POE, you can say goodbye to your power adapter and the expense of power drops. All you need is a POE-capable network and an ethernet cable and you are ready to power on.
Integrated VESA for ease of mounting.
The industrial-grade I-Series Steel can be mounted in landscape and portrait, providing optimal flexibility for mounting to a wall, pole, arm or any third party compatible VESA mount.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT-LCD |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 344 x 194 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 25 ms |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 1.5 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Stainless steel |
| Panel mounting interface | 75 x 100 mm |
| Certification | UL/cUL (US) FCC (US) IC (Canada) CE (Europe) CB (International) VCCI, MIC (Japan) RCM (Australia) |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Number of microphones | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 2 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 9.2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Processor cores | 8 |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system version | Android 14 |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 383 mm |
| Display depth | 30.9 mm |
| Display height | 231.5 mm |
| Display weight | 2.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 453 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 320 mm |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL/cUL (US) FCC (US) IC (Canada) CE (Europe) CB (International) VCCI, MIC (Japan) RCM (Australia) |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Thin Client | |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LED |
| DC-in jack | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowSharp MultiSync E659 Digital signage flat panel 16...
Shop NowHikvision Ultra Series DS-D5C65RB/A Interactive fl...
Shop NowSamsung QH50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QH43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowSamsung QH55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowViewsonic 86" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Slate Digital signa...
Shop Nowiiyama LH7575UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH5575UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowSharp MultiSync M552 Digital signage flat panel 13...
Shop NowSamsung EM32DX Digital signage flat panel 80 cm (3...
Shop Nowiiyama LH6564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowViewsonic 75“ 4K OS-Free Commercial Display
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowSamsung QM32C-T Digital signage flat panel 81.3 cm...
Shop NowLG 65UH5Q-E Signage Display 165.1 cm (65") Wi-Fi 5...
Shop NowSharp ME652 Digital signage flat panel 165.1 cm (6...
Shop NowSharp ME552 Digital signage flat panel 139.7 cm (5...
Shop NowLG 75UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 75PK640S Signage Display Interactive table 190....
Shop NowElo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225...
Shop Nowiiyama LH6560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowDELL P5525QC Digital signage flat panel 138.8 cm (...
Shop NowElo Touch Solutions 4304L Interactive flat panel 1...
Shop Nowiiyama LH7565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH6565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowHisense 65DM66D Signage Display 165.1 cm (65") LED...
Shop NowHisense 75DM66D Signage Display 190.5 cm (75") LED...
Shop NowLG 75UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowElo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27") LCD 270 c...
Shop NowSony FW-65BZ35L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowViewsonic CDE7530 Signage Display 190.5 cm (75") W...
Shop NowElo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5") LED 450 c...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 4363L 43-INCH ...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowHisense 75MR6DE-E Signage Display Digital signage ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions I-Series 5 Steel D...
£1,103.86
£919.88
|
Bestseller
Samsung QE75T Digital signage flat pan...
£1,468.15
£1,223.46
|
Elo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27...
£954.32
£795.27
|
Recommended
Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23...
£941.71
£784.76
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5...
£1,197.62
£998.02
|
Popular
Elo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 43...
£1,367.30
£1,139.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E176451
|
LH75QETEPGCXEN
|
E659793
|
E659395
|
E344056
|
E344260
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Stainless steel
|
Black
|
White
|
White
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
2
|
1
|
1
|
2
|
2
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
| HD type |
Full HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|