Epson C13T07B340/114 Ink bottle magenta, 6.7K pages 2300 Photos 70ml for Epson ET-8500
£21.10
£17.58
114 EcoTank Magenta ink bottle
More Information
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 6700.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 70.00 |
| SKU | C13T07B340 |
| EAN | 8715946687315 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Description
Introducing 6-colour Epson Claria ET Premium ink. The new grey ink makes it easy to achieve outstanding black and white photos, while the pigment black ink ensures sharp text when printing double-sided documents on plain paper, making this printer a fantastic choice for every task in your home.
Low-cost printing
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you. Plus, Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
Low-cost printing
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you. Plus, Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
Compatible Printers: Epson EcoTank ET-8500, Epson EcoTank ET-8500 Series, Epson EcoTank ET-8550
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | EcoTank ET-8550, EcoTank ET-8500 |
| Country of origin | Indonesia |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 57 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 130 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946687957 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
InkLab E29XL-MULT printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E502XLMULTI printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E405XL-SET printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab 604 Epson Compatible Black Replacement Ink
Shop NowEpson C13T49H10N/T49H Ink cartridge black 140ml fo...
Shop NowInkLab E202XL-MULT printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E378XL-SET printer ink refill Compatible
Shop NowEpson C13T49H300/T49H Ink cartridge magenta 140ml ...
Shop NowCanon 4431C001/GI-56M Ink bottle magenta, 14K page...
Shop NowEpson C13T00P640/104 Ink bottle multi pack Bk,C,M,...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T07B340/114 Ink bottle magent...
£21.10
£17.58
|
Recommended
InkLab E29XL-MULT printer ink refill C...
£18.43
£15.36
|
New
Epson C13T49H400/T49H Ink cartridge ye...
£25.10
£20.92
|
Popular
Epson C13T49H300/T49H Ink cartridge ma...
£25.10
£20.92
|
Bestseller
Epson C13T00P640/104 Ink bottle multi...
£29.06
£24.22
|
InkLab E502XLMULTI printer ink refill...
£17.12
£14.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T07B340
|
E29XL-MULT
|
C13T49H400
|
C13T49H300
|
C13T00P640
|
E502XLMULTI
|
| Manufacturer |
Epson
|
INKLAB
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
INKLAB
|
| Type |
Original
|
Compatible
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Compatible
|